Yazar Dominique Eddé’den Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a açık mektup: İsrail’e açık çek vermeyi bırakın, kendi vatandaşları dahil herkes felakete sürükleniyor

Lübnan doğumlu yazar Dominique Eddé, yaşadığı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bir çağrı yaparak, “İsrail’e açık çek vermeyi bırakın” dedi. 

Macron’a yazdığı açık mektubu L’Orient gazetesinde yayımlanan Eddé, “İsrail’e açık çek vermeyi bırakın, bu kendi vatandaşları dahil herkesi bir felakete sürüklüyor” ifadelerini kullandı. 

2018’de ABD’nin İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanımasına Macron’un sessiz kalmasını eleştiren Eddé, “Bu sadece tarihe ihanet değil, ayrıca çok büyük bir darbeydi” dedi. 

Eddé, “Siz Avrupalılar, her şeyden önce Gazze’nin bombalanmasına hemen son verilmesini istemelisiniz. Savaşın devam etmesine izin vererek ne Hamas’ı zayıflatır ne de İsrail’i korursunuz” ifadelerini kullandı. 

Eddé, Macron’a tepkisini şöyle dile getirdi:

“Isaac Breuer’den Albert Einstein’a kadar pek çok Yahudi düşünürün Siyonizm karşıtı olduğunu unutmuş görünüyorsunuz. Filistinlileri yalnız bırakmadan antisemitizmle mücadele etmeye çalışan herkesi yok saydınız. ‘Anti-Siyonist’ tarafta olanlar olarak tanımladığınız bizlerin, kelime dağarcığını değiştirmek, İsrail’i tanımak, hep birlikte yaşadığımız zengin zamanları yeniden canlandıracak bir gelecek için çalışmak için kat ettiğimiz uzun yolu görmezden geliyorsunuz. Sosyal ağlarda her iki tarafa da yönelik olarak dolaşan nefret seli elbette bir lider olarak siziz kelime seçiminde daha dikkatli olmanızı gerektiriyor. Barıştan bahsetmişken, Sayın Başkan, 7 Ekim sonrasında ağzınızdan bu kelimenin çıkmaması bizi hayrete düşürdü. Gezegenin felaketin eşiğinde olduğu bir dönemde barış değilse ne istiyoruz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx