Sokakta yarı çıplak yürüyen manken Melisa Yaren Aydınalp’e hapis istemi

Sabah gazetesinden Arzu Kaya’nın haberine göre İstanbul Kadıköy’de her gün aynı saatte yarı çıplak şekilde yürüyen 23 yaşındaki Melisa Yaren Aydınalp’ı gören vatandaşlar durumu polis ekiplerine haber verdi. Aydınalp’in ip bikini ile dolaşmasının uygun olmadığını söyleyen vatandaşlarla Aydınalp arasında tartışma çıktı. Giydiği kıyafet ve yaşanan tartışma, sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı.

AHLAKLA İLGİLİ KİTAP OKUMA KARARI

Konuyla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Melisa Yaren Aydınalp’le ilgili soruşturma başlattı. Aydınalp ahlak ve toplumsal değerlerle ilgili kitap okuma şeklindeki adli kontrol şartıyla serbest kalırken savcılık soruşturmayı tamamladı.

Savcılık geçen eylül ayında Kadıköy Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinde, metro inşaatının olduğu yerde bir kadının bikinisi ile durup yaya geçidinde trafiği kilitlediğinde dair ihbar üzerine soruşturmaya başlandığını belirtti. Şüphelinin birkaç gün sonra da benzer kıyafetlerle caddede yürüyüp vatandaşların bu anı kayıt altına aldığını belirten savcılık, Aydınalp’in toplumun rahatsız olacağı şekilde giyindiğini ve kendisine tepki gösterildiğini, teşhircilik yaptığını ve birden fazla kez hayasızca hareket suçunu işlediğini kaydetti.

“TOPLUMUN AR DUYGUSUNUN KORUNMASI AMAÇLANMIŞTIR”

Aydınalp’in kıyafetleri suç işlemek için giyinmediğini, göğüs bölgesinin kapalı olduğu ve kimseyi rahatsız edici bir eylemi bulunmadığını söylediği anlatılan iddianamede, hayasızca hareket suçunun tanımı da yapıldı. Savcılık, halkın ar ve haya duygularının, toplumun ortak edep ve ahlak temizliğinin korunmasının amaçlandığını belirtti. Toplumun kültürünün önemli bir kısmını oluşturan edep, iffet, ar veya haya duygularının korunmakta ve bu değerlere saldırı niteliği taşıyan hareketlerin yasaklanmakta olduğunu ifade etti.

1 YIL 9 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

Hayasızca hareketler suçunun mağdurunun toplum olduğu anlatılan iddianamede, bir eylemin teşhircilik sayılıp sayılmayacağı örf, adet ve ahlak değerlerine göre ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterebileceği gibi, mekâna göre de değişiklik gösterebileceği belirtildi. Şüphelinin giydiği kıyafette suç kastı olup olmadığının, kişiden kişiye farklı görüş ve tepkilere neden olabileceği aktarılan iddianamede, açık sayılabilecek biçimde bir kıyafetle toplum içine çıkıp yürüdüğü ve aynı saatlerde eylemini gerçekleştirdiği anlatıldı. Birden çok kez “Hayasızca hareketler” suçunu işlediği belirtilerek 1 yıl 9 aya kadar hapsi istendi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx