Kentsel dönüşüm dediler, kentsel harabe oldu!

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Murat Kurum’un Çevre Bakanlığı döneminde Rize’nin Hemşin ilçesinde başlattığı kentsel dönüşüm projesi, ilçeyi adeta harabeye dönüştürdü. TOKİ tarafından yürütülen ve 500 günde tamamlama sözü verilen proje aradan 5 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hâlâ bitirilemedi.

Üstelik üniversite hocalarının zeminin bina yapımına uygun olmadığı yönünde rapor vermesine rağmen yapılan TOKİ konutlarında su baskınları ve heyelan riski yaşandığı, çıkma balkonların ayakta tutulabilmesi için sonradan destekler yapıldı. Hemşin’in doğal güzelliğini bozan proje, mülkiyet haklarının gasp edildiği gerekçesiyle mahkemeye giden yöre halkı tarafından da davalık oldu.

Hemşin’i adeta harabeye çeviren kentsel yenileme operasyonu ilk olarak 2006 yılında gecekondu dönüşümü amaçlı yapılan Kentsel Yenileme Projesiyle başladı. Belediye ile TOKİ’nin ortaklaşa yapmayı planladığı proje mülkiyet hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle dava edildi.

Dava açan dükkan sahiplerinden Zekeriya Bekar, kentsel dönüşüm adı altında o tarihten bu yana sürekli proje değişikliği yapılarak kazanılmış davaların arkasından dolanıldığını ancak pes etmediklerini söyledi.

Bugüne kadar tüm davaları kazandıkları halde binaların çürük zemine yapılarak doğal güzelliğiyle öne çıkan Hemşin’in adeta harabeye dönüştürüldüğünü belirten Bekar, SÖZCÜ’ye süreci şöyle anlattı:

“ZEMİN ÇÜRÜK” RAPORUNA RAĞMEN

“Aslında 2005’te CHP’li belediye AB projesiyle yöreye uygun mimariyle ev ve dükkanları yenileyecekti. Ancak belediye AKP’ye geçince TOKİ projeyi değiştirdi, çok katlı bina yapımına karar verildi. Dükkan sahiplerine de, ‘paranızı alın buradan gidin’ denildi. Dava açıp mülkiyet hakkını ihlalden iptal ettirdik. Bu sefer de kentsel dönüşüm diye projeyi yenilediler. 9 Eylül Üniversitesinden oluşan bilirkişi heyeti zeminin bina yapımına uygun olmadığı yönünde rapor yazdı. Buna rağmen acele kamulaştırma kararı alındı. Bu karara da dava açıp iptal ettirdik. Bu sefer 2018’de dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum vasıtasıyla Konut Rezerv Alanı ilan edildi. Bu ilana da itiraz ettik, mahkeme iptal kararı verdi. Projeyi revize edip değiştirdiler. O da davalık oldu, karar bekleniyor.”

BİNALAR ZOR AYAKTA DURUYOR

Zekeriya Bekar, çürük zemine yapıldığı raporlarla belgelenen binaların kenti harabeye dönüştürdüğünü, Hemşin sokaklarının perişan olduğunu, belirtirken, TOKİ binalarının adeta ayakta zor durduğunu savundu. Bekar, “Kayan zemine yapılan binaları kurtarmak için bin 500’e yakın fore kazık çakıldı. Ancak su yalıtımı yapılmadığı için binalar yağmurda suyun içinde kalıyor. Binaların balkonları çökmesin diye sonradan demirle destek bağlantıları yapıldı. Eski Çevre Bakanı Murat Kurum, çevre dostuyum diyerek Hemşin’in doğal güzelliğinin bozulmasında en önemli aktör olarak rol aldı” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx