‘İstanbul dünyanın en büyük transit merkezi haline geldi’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun açıklamaları şu şekilde: “Hedefimiz 4 mevsimi yaşayan ülkemizin mevcut turizm potansiyelini ve imkanlarını her geçen gün daha geliştirmek, turizm faaliyetlerinde çeşitliliği teşvik etmektir. Bu etkinliğin İstanbul’un tarihini, kültürünü, gizli cevherlerini, turistlerin odak nokta olma potansiyelini daha da güçlendireceğine inanıyorum. 

Türkiye turizminin uluslararası arenada dünyada hak ettiği yeri bulması açısından da Routes World 2023 etkinliğinin bu yıl istnabul’a gerçekleştirilmesini değerli buluyorum. 

Örneğin Türkiye ile Azerbaycan arasında karayolu ulaşımını sağlayacak Zengezur koridoru. Tüm orta koridor ülkeleri açısından önemli bir adım olacağına inanıyorum. Proje Kafkasya’daki normalleşme için hayati önem taşımaktadır. Hayata geçecek Kars, Nahçıvan Demiryolu projesi tüm Avrupa’yı Nahçıvan üzerinden Orta Asya, Türkmenistan ve Güney Asya’ya bağlayacak. 

Ulaşım ağlarının gelişimi turizm faaliyetlerini canlandırır. Ulaşım imkanlarının gelişmiş olması turizm faaliyetlerinin gelişmesi açısından çok önemlidir. Havayolu ulaşımı uluslararası turizm faaliyetlerinin gelişmesinin en önemli dinamosudur. 

Sadece havacılık sektörünün geleceği için değil turizm faaliyetlerinin gelişimi için de bir araya gelmiş bulunuyoruz. 

Bugün AB bizim için önemli ama Asya ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Amerika kıtası ülkeleri ile ilişkilerimiz bir o kadar önemli.  

Ülkemiz coğrafya bakımından üç kıtanın ortasında gelişmiş pazarlarla, gelişmekte olan pazarlar arasında uçuş rotaları üzerinde yer almaktadır. 67 ülkeye en fazla 4 saat uçuş mesafesinde olmak gibi coğrafi bir avantaja sahibiz. 

2002 yılında iki merkezden 26 noktaya yapılan iç hat uçuşlarımızı bugün 7 merkezden 57 noktaya gerçekleştiriyoruz. 2002 yılında 50 ülkeden 60 noktaya uçuş gerçekleştirilirken bugün 130 ülkede 349 noktaya ulaşmış bulunuyoruz. 

Hava ulaştırma anlaşmamız bulunan ülke sayısını 81’den 173’e yükselttik. 

2018 yılında hizmete açtığımız İstanbul Havalimanı ile birlikte bugün ülkemiz ve İstanbul dünyanın en büyük transit merkezlerinden biri haline gelmiş bulunmaktadır. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx