Ceviz ağacının altında işte bu yüzden oturulmaz! Yıllarca hep yanlış anlatılmış

Sağlık açısından oldukça büyük faydaları olan ceviz kadar ceviz ağacı da faydalıdır. Ancak ceviz ağacıyla ilgili birçok farklı yorum bulunur. Temelinde hepsi, ceviz ağacı yakınlarında oturan insanların başına kötü bir bela gelmesiyle ilgili yorumlar.

Ancak ceviz ağacı, düşündüğünüz gibi zararlar vermez. Bilimsel araştırmalara göre ceviz ağacı sülfür gazı salgılıyor. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olan sülfür, köklere çöküyor. Bu da altında oturan kişiyi sersemleten bir etki yaratıyor.

Halk arasında yaygınlaşan ve farklı yorumlarla çeşitlenen ceviz ağacı efsaneleri için gerçekten de bir ‘efsane’ diyebiliriz. Zehirli olduğu bilinen sülfür gazı insanları yalnızca sersemletebilir. Ceviz ağacının dibinde oturmak bu nedenle faydalı değildir.

Ancak bilimsel araştırmalar doğrultusunda ceviz ağacının başka türde etki eden zararlı bir etkisi bulunmuyor. Ceviz ağaçları genellikle büyük ve güçlü bir kök sistemine sahiptir. Bu kökler toprak altına yayılır.

Ceviz ağacı, yaygın olmasa da hasta olma riskinizi artırabilir. Ceviz ağaçları, kökleri ve gövdeleri üzerinde çeşitli parazitlere ve hastalıklara duyarlı olabilir. Bu nedenle ağacın dibinde oturmak, bu parazit ve hastalıkların yayılma riskini artırabilir.

Bu nedenlerden dolayı genellikle ağaçların dibinde oturmak pek tavsiye edilmez. Ancak belirli bir ağacın bakımına ve özelliklerine bağlı olarak durum değişebilir.

Yaygın olmayan ancak alerji problemleri yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken bir husus ise polen etkisi. Ceviz ağaçları polen üretebilir. Ağacın çiçek açma döneminde bu alanda bulunmak bazı kişileri rahatsız edebilir.

Ceviz ağacının ömrü birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Ancak sağlıklı bir ceviz ağacı 100 yıl veya daha fazla bir ömre sahip olabilir. Ceviz ağaçlarının türü ve genetik özellikleri de ömürlerini etkiler.

Uygun çevresel koşullar sağlandığında ceviz ağacının yaşam süresi oldukça fazla. Ancak doğada bulunan mantarlar, böcekler gibi çeşitli biyolojik etmenler ağacın sağlığını etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx