Apple, Bulut Oyun Hizmetlerine Yeşil Işık Yaktı

Apple yakında uygulamaların dışarıdan yüklenmesine izin vereceğini ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde iPhone ve iPad’deki üçüncü taraf uygulama mağazalarının Avrupa Birliği (AB)’nin Dijital Pazarlar Yasası (DMA)’na uymasına izin vereceğini duyurdu. Apple ayrıca, şaşırtıcı bir şekilde Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce Now gibi bulut oyun hizmetleri için izin vermiş durumda.

Apple, Geliştirici sitesindeki bir gönderide şunu diyor: “Geliştiriciler artık kataloglarında sunulan tüm oyunları yayınlama özelliğine sahip tek bir uygulama sunabilecekler. Uygulamalar ayrıca uygulamalarında bulunan akışlı oyunlar, mini uygulamalar, mini oyunlar, sohbet robotları ve eklentiler için gelişmiş keşif fırsatları sunabilecek.”

Apple daha önce akışlı uygulama mağazalarının iPhone veya iPad için kullanılabilir olmasına izin vermeyeceğini belirtmişti. Bunun nedeni, şirketin bir yayın hizmetinden sunulan her oyunun bağımsız bir uygulama olarak derecelendirilmesi gerektiği konusunda ısrar etmesiydi.

Microsoft’un Cloud Gaming hizmeti ve NVIDIA GeForce Now bir web tarayıcısı sunarak bu engeli aştı. Öte yandan, artık şirketler iPhone ve iPad için özel uygulamalar oluşturup Apple’a göndermekte özgür hale geliyor.

Apple ayrıca Xbox Cloud Gaming ve NVIDIA GeForce Now gibi uygulamaların “uygulamada yer alan en yüksek yaş sınırına sahip içeriğin yaş derecelendirmesini koruması gerektiğini” söyledi. Bu, her iki uygulamanın da “17+ olarak derecelendirildi” etiketi alacağı anlamına geliyor.

Bakalım, bu tarz hizmetler iOS ve iPadOS platformları için ne zaman sunulacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir