Yanlış teşhise pişkin savunma: Kırk yılda bir kusur olmuş

Adana’da  Melis (30)- Onurhan Kocagil (31) çiftinin kızları Eliz, 17 Nisan’da annesi paklık yaparken mutfaktaki cam kaseyi alıp oynamak için balkona çıktı. Bu sırada Eliz, kaseyi elinden düşürdü. Kırılan cam kasenin kesimleri çocuğun sağ elinin avuç içini kesti. Kızlarının çığlığıyla balkona koşan ailesi, onu özel bir hastaneye götürdü. Daha evvel akrabalarının başına gelen misal bir olaydan ötürü kızının tendonlarında kopma olabileceğinden korkan Melis Kocagil, teze nazaran doktora bunu iletti. Vazifeli tabip korkacak bir şey olmadığını belirterek Eliz Kocagil’in yarasına dikiş attı ve aile konuta döndü.

SERÇE PARMAĞI FONKSİYONUNU YİTİRDİ

Ancak her geçen gün ağrıları artan Eliz, serçe parmağını da hareket ettirememeye başladı. Ailesinin öteki bir hastaneye götürdüğü Eliz’in serçe parmağına bağlantı sağlayan tendonda kopma meydana geldiği belirlendi. Ameliyat edilen Eliz, daha sonra fizik tedavi görmeye başladı. Melis Kocagil, yanlışlı süreç yaptığı gerekçesiyle hekim ve hastane hakkında hata duyurusunda bulundu.

EL TENDONLARI ZİYAN GÖRMÜŞ

Melis Kocagil, “Doktoru tekraren uyarmamıza karşın hiçbir denetim yapmadan yalnızca dikiş attı. ‘2 gün sonra da pansumana gelirsiniz’ dedi. Yaklaşık 15 gün sonra kızımın parmağının oynamadığını fark ettim. Bu sefer diğer hastaneye gittik. Oradaki tabip bize, ‘El tendonlarında kopuk var. Çok ziyan görmüş. Acil ameliyat gerekiyor’ dedi. Kızım ameliyat oldu ama parmağındaki his kaybı tam olarak güzelleşmedi. Çocuğum hala fizik tedavi görüyor. Bu süreçte psikolojisi de bozuldu. Hiçbir annenin benim üzere üzülmesini istemiyorum. Bundan ötürü şikayetçi oldum. Çocuğuma çok derecede ziyan verdiler. Bu işin peşini bırakmayacağım” diye konuştu.

‘KIRK YILDA BİR YANILGI OLMUŞ, O DA SİZE DENK GELMİŞ’

Yaşananlardan sonra kelam konusu tabip ve hastane çalışanlarıyla görüştüklerini ve yapılan yanılgının sorumlusu olduklarını söylediklerini aktaran Kocagil, “Oradakiler bana ‘Melis Hanım tabibimiz çok başarılıdır. Kırk yılda bir bu türlü bir yanılgı olmuş, o da size denk gelmiş’ dediler. Onlara en azından düzgün bir doktora yönlendirmelerini, kızımın parmağının hissizleştiğini tekraren söylememe karşın yardımcı olmadılar. Arayıp sormadılar bile” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.