Uzmanlar açıkladı: Omicron’a yakalanmak corona için bağışıklık sağlamaya yetmez

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma corona virüsün Omicron varyantı ile ilgili yeni bulguları ortaya koydu. Uzmanlar uyardı…

Son devirde dünyaca corona virüsü tedbirleri kaldırılıp hadise sayılarında düşüş yaşanırken, İngiltere’den korkutan bir haber geldi.

İngiltere’nin esaslı eğitim kurumlarından Imperial College London’da yapılan yeni bir araştırma,  Omicon varyantının tekrar corona virüsü enfeksiyonu tehlikesine karşı bir bağışıklık sağlamadığını buldu.

Yapılan araştırmalarda, Omicron varyantına yakalananların corona virüsten korunmadığı belirlendi.

Corona virüsü ile ilgili daha evvel yapılan araştırmalar, virüse yakalanan insanların doğal bir bağışıklık geliştirdiğini ve hastalığa karşı korunaklı olduklarını ortaya koymuştu. Lakin İngiltere’de yapılan yeni araştırmalar, Omicron varyantı için durumun farklı olduğunu ortaya koydu.

AŞILANMIŞ BİREYLERİ DE İNCELEDİLER

Imperial College İmmünoloji ve Enflamasyon Bölümü’nden Prof Danny Altmann çalışmanın sonuçlarıyla ilgili olarak ‘haberler biraz kötü’ tabirlerini kullanırken, “Omicron ve türevleri atılım yapma konusunda olağanüstü lakin bağışıklık konusunda berbatlar. Bu nedenle tekrar enfeksiyonlara maruz kalıyoruz. Varyant yalnızca aşı savunmasını kırmakla kalmıyor, birebir vakitte bağışıklık sistemi üzerinde beklediğimizden çok daha az işaret bırakıyor. Özetleyecek olursak, Omicron evvelki varyantlardan daha bilinmeyen ve radarın altında uçuyor, bu yüzden de bağışıklık sistemi onu hatırlayamıyor.” dedi.

Araştırmacılar antikor, T ve B hücre bağışıklığını anlamak için İngiltere’de 3 kere aşılanmış, daha evvel hastalığa yakalanmış ya da hiç yakalanmamış sıhhat çalışanlarından kan örnekleri topladı.

Yapılan araştırmalarda, Omicron varyantının daha evvel hastalığa yakalanmamış ve 3 aşısı olan insanlarda corona virüsün alfa, beta, gama üzere daha evvelki varyantlarına karşı  bağışıklık sağladığı belirlendi. Lakin Omicron’un kendisine karşı bir bağışıklık sağlamadı.

Araştırmaya katılan ve Omciron ile yine enfekte olan insanların bağışıklık reaksiyonlarında rastgele bir artış gözlemlenmedi.

Araştırma grubu kelam konusu bulguların Omicron ile tekrar enfeksiyonların neden bu kadar sık ​​olduğunu açıklamaya yardımcı olabileceğini ve aşı geliştirme çalışmalarına katkı sağlayacağını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.