Üretim kapasitesi çeşitliliğinde başkan vilayetler belirlendi

Sanayinin Önderleri Programı’nda data tahlili çalışması devam ediyor. Buna göre Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Veritabanı’na kayıtlı toplam 3 bin 926 eser içerisinde vilayetlerin üretebildiği eser sayıları belirlendi.

İllerin üretebildikleri eserlerin çeşitliliğinin göstergesi olan tahlil sonucunda 2 bin 621 farklı eser üretebilme kapasitesiyle İstanbul birinci olurken, 2 bin 300 farklı eser üretebilme kapasitesiyle İzmir ikinci, bin 954 farklı eser üretebilme kapasitesiyle Ankara ise üçüncü oldu. Ankara’yı bin 757 farklı eser üretebilme kapasitesiyle Kocaeli ve bin 598 farklı eser üretebilme kapasitesiyle Bursa takip etti.

Sanayinin Başkanları Programı ile TOBB’a bağlı odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir ortaya gelmesi ile oluşan içerisinde 90 binden fazla üreticinin makine parkı, üretim, hammadde ve bağlantı bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı bilgilerden derlenerek, yaklaşık 4 binden fazla eser için data tahlilleri gerçekleştiriliyor ve buna nazaran endüstride başkan vilayetler belirleniyor.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.