Tunus’ta misyondan alınan yargıçlar açlık grevine hazırlanıyor

Görevden alınan Tunus Genç Yargıçlar Derneği Lideri Murad Mesudi, AA muhabirine vazifeden alınan yargıçlara ait açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Said’in 1 Haziran tarihli yargı kararnamesi ile 57 hakimin misyondan alındığını hatırlatan Mesudi, “Görevden alınan yargıçlara misyondan alındıkları için kıdem tazminatı ödenmek isteniyor. Biz tazminat istemiyoruz misyonumuza tekrar dönmek istiyoruz.” dedi.

6 Haziran’dan bu yana Tunuslu yargıçların genel grev düzenleyerek ülke genelinde davalara katılmadığını belirten Mesudi, genel greve iştirak oranının yüzde 99 civarında gerçekleştiğini kaydetti.

Genel grev ile haklarını alamadıkları taktirde, çarşamba gününden itibaren açlık grevine başlayacaklarını belirten Mesudi, “Yasalara bağlı olduğumuz ve muhaliflere karşı talep edilen takibatları yapmadığımız için hakkımızda rastgele bir disiplin cezası olmadan vazifeden alındık. Tekrar işe dönmek için çaba etmeye devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

TUNUSLU YARGIÇLAR 6 HAZİRAN’DAN BU YANA GENEL GREVDE

Cumhurbaşkanı Said’in ülkede “yolsuzluk ve terör bahislerinde soruşturmaları engelleyerek yargının önünü tıkamakla” suçladığı 57 hakim 1 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle misyondan alınmıştı.

Söz konusu karar Tunuslu parti ve sendikaların yanı sıra memleketler arası topluluğun da reaksiyonuna neden olmuştu.

Tunus Yargıçlar Derneği, 4 Haziran’da yaptığı açıklamada, Said’in yargı kararnamesine karşı genel grevin yanı sıra tüm yargı binalarında oturma aksiyonları düzenlenmesi ve vazifeden alınan yargıçların yerine aday olunmaması istikametinde karar aldıklarını duyurmuştu.

6 Haziran’da başlatılan genel grevin kıymetli terör davalarını kapsamadığı bildirilmişti.

TUNUS’TAKİ SİYASİ KRİZ

Tunus Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz 2021’de açıkladığı fevkalâde kararlar, ülkede bir çeşit “istisnai durum” oluşmasına yol açtı.

Meclisin çalışmalarını donduran ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran Said, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını büsbütün kendine bağladı.

Cumhurbaşkanı Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de Anayasa değişikliği referandumu, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçim yapılacağını duyurmuştu.

Tunus’ta birtakım kesitler, Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.