Trump, Biden’ı “devlete düşmanlıkla” suçladı

Trump konuşmasında halefi Joe Biden, FBI, Adalet Bakanlığı ve Dr. Öz’ün rakibi Demokrat John Fetterman’a sert tenkitler yöneltti.

Florida’daki meskeni Mar-a-Lago’ya yapılan baskını “utanç verici” diye niteleyen eski ABD Başkanı, “FBI ve Adalet Bakanlığı, kendilerine ne yapacağını ve ne vakit yapacağını söyleyen çok solcu alçaklar, avukatlar ve basın tarafından denetim edilen yırtıcı birer canavara dönüştü” diye konuştu.

Trump, 2020’deki seçimlerde hile yapıldığı argümanını tekrarladı ve Ocak 2021’deki Kongre baskınına katıldığı için ceza alan şahısları savundu.

Demokrat Parti’nin tabir özgürlüğüne darbe vurduğunu tez eden Trump, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Yasalara saygılı yurttaşları silahsızlandırmak, kanuna uymayan ve anayasaya muhalif buyruklar vermek, siyasi protesto yapan şahısları mahpusa atmak… Bunları yapıyorlar. FBI ve Adalet Bakanlığı’nı daha evvel hiç olmadığı kadar silah olarak kullanmak, muhaliflerin hanelerine baskın yapmak ve tecavüz etmek…

Biden’ın Pensilvanya’da 1 Eylül’de düzenlediği mitingdeki tabirlerini eleştiren Trump, “Bir Amerikan liderinin şimdiye kadar yaptığı en gaddar, nefret dolu ve ayrıştırıcı konuşma” dedi:

Gerçek şu ki Biden devlete düşman. O ve onu denetim eden küme devlete düşman.

Biden konuşmasında, Trump öncülüğündeki Cumhuriyetçilerin “demokrasiyi tehdit ettiğini” söylemişti:

Donald Trump ve MAGA Cumhuriyetçileri, Cumhuriyetimizin temellerini maksat alan aşırılığı temsil ediyor.

MAGA, Trump’ın 2020 ABD Başkanlık Seçimleri’ndeki kampanyasında slogan olarak kullandığı “Amerika’yı Yine Kusursuz Yap” (Make America Great Again) tabirinin kısaltması.

Öte yandan 76 yaşındaki Trump, Pensilvanya’da desteklediği Dr. Öz ve Mastriano’nun “Amerika’yı yine mükemmel yapacağını” belirtti. Ayrıyeten Öz’ün rakibi Fetterman’ın eroin, kokain, metamfetamin ve fentanil kullandığını ileri sürdü.

Trump, 2024 seçimlerinde aday olup olmayacağına dairse “Beklemeniz gerekiyor” tabirini kullandı.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.