Tarihi hanın duvarlarında ‘sprey boya’ berbatlığı

Kentteki Gazi Osman Paşa Bulvarı’nda yer alan Taşhan, Osmanlı periyodunda 1632’de inşa edildi. Dikdörtgen planlı, açık avlulu, 2 katlı yapıya sahip hanın içinde dükkanlar, kuzey ve doğu tarafında revaksız iş yerleri, güney ve batı tarafında ise önünde revaklı dükkanlar yer alıyor.

390 yıldır ayakta duran Taşhan’da, kentin yöresel eserlerini yaşatan sanatkarlar yer alıyor.

“GEREKEN PAHA VERİLMİYOR”

Kentin simgelerinden olan tarihi Taşhan’ın art duvarlarına son devirde sprey boyayla çoğu aşk bildirisi olan çeşitli yazılar yazıldı. Bu durum, han esnafını ve etraftakileri rahatsız etti.

Esnaftan Mehmet Ergezer, “Osmanlı üretimi bu bina geçmişte han olarak kullanılmış, daha sonraları öğrenci yurdu ve değişik bölümlerde kullanılmış. Şu anda alışveriş merkezi olarak yerli ve yabancı turistlerin birinci uğrak yeri. Kentimizin güzide bir yeridir. Maalesef buraya gereken paha verilmiyor. Bilinçsiz yetişen nesiller sprey boyalarla boyuyorlar. Burası devamlı iç ve dış turizme hitap eden yapı olduğu için çok güzel karşılanmıyor. Ziyarete gelenler bizlere de serzenişlerde bulunuyorlar” dedi. 

“DAHA YETERLİ KORUMALIYIZ”

Ayhan Kılınç ise “Bu çeşit yazıları yazan beşerler için nasıl bir tabir kullanılacağına toplum karar versin. Yazık burası 1600’lü yıllardan günümüze açılan tarihi bir binadır. Tokat’ımızın güzide yerlerinden, vilayetimizi temsil eden, insanların muhtaçlıklarını karşılayan, klasik el sanatlarının yaşatıldığı bir alan. Bu türlü hoş bir yapıtın kendini bilmez birkaç kişi tarafından boyanması üzücü. Bu türlü hoş yerlere daha iyi bakmamız gerekiyor” diye konuştu.

Yazılara reaksiyon gösteren esnaftan Mehmet Araz da “İnsan şu yazıları gördüğünde kahroluyor. Yani bu türlü tarihi bir yapının bilinçsizce yazılarla kirletilmesi, ziyan verilmesi hiç beğenilen değil. Bunu yapanlara kızmamak elde değil. Öncelikle tarihi yerlerimizi korumalıyız. Ziyan vermemeliyiz.  Atalarımızdan kalan tarihi yapıları bizler daha yeterli korumalıyız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.