Sosyal medyada gündem oldu: “Hanım Kız” mı yoksa “Sürtük” mü hakaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD Temsilciler Meclisi’nden çıkan F-16 kararı ile İsveç ve Finlandiya’dan yapılan açıklamaları değerlendirirken kullandığı ifadeler tartışma konusu oldu. Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’la görüşmesindeki tercümanından bahsederken ‘hanım kızımız’ demesi üzerine AKP’den tepki geldi.

AKP’liler Merve Kavakçı’nın kızı olan Fatma Gülham Abushanab’ın ‘küçümsendiğini’ savunurken, sosyal medyada Erdoğan’ın Gezi eylemlerine katılanlar için kullandığı ‘sürtük’ ifadesi hatırlatıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kılıçdaroğlu’na “Türkçe ve İngilizce’yi ana dili gibi konuşan, profesyonel tercüme yapan bir kadına hanım kız diyerek küçümseyen @kilicdarogluk, REZİLSİN! Sen partindeki kadınlara böyle hitap edebiliyor musun?” diye tweet attı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise Kılıçdaroğlu’nun paylaşımlarını eleştirdiği tweet serisinde, “Kılıçdaroğlu’nun görevi başındaki genç bir devlet görevlisini tehdit ediyor olması da utanç vericidir. Kılıçdaroğlu’nun küçümsemeye çalıştığı arkadaşımız yetenekli, ehliyetli ve görevinin bilincindedir. Görevini yapan birinin tehdit edilmesine asla izin vermeyiz” dedi.

Kılıçdaroğlu’na gelen tepkiler sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemcileri için kullandığı “çürük” ve “sürtük” ifadeleri yeniden gündem oldu.

Birçok kişi “Duyan da sürtük dedi zanneder” gibi mesajlar paylaşırken, gazeteci Zafer Arapkirli “SÜRTÜK” MÜ DESEYDİ? “Çürük” mü deseydi? “Kadın mıdır? Kız mıdır? Bilmiyorum” mu deseydi? Sor Reis’ine. Uygun bir sıfat önersin de, sen de öyle konuş” dedi.

“Sürtük” ve “hanım” ifadeleri ise Twitter’da gündem oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.