Senegal’den Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılmasına reaksiyon: Ödeme yapmak imkansız hale geldi

Afrika Birliği (AfB) Periyot Lideri ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Rusya‘nın SWIFT sisteminden çıkarılması nedeniyle ödeme yapamadıklarını belirterek, Avrupa’nın doğal gaz ödemesi için kullandığı sistemin bir benzerinin buğday ve gübre için de hayata geçirilmesini istediklerini söyledi.

Macky Sall, Rusya-Ukrayna savaşında taraf tutmadıklarına işaret ederek, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile 3 Haziran’da yaptığı görüşmenin Afrika ve ülkesi Senegal‘e hizmet etmek için gerekli olduğunu belirtti.

Sall, Savaş nedeniyle Afrika’ya buğday ve gübre ithalatının durduğunu vurgulayarak, bilhassa bu süreçte hemen gübreye gereksinim duyulduğuna dikkati çekti.

Sall ayrıyeten, gübrenin kullanılması için yaklaşık 1,5 aylık bir müddet olduğunu, bu müddette gübreye ulaşamazlarsa Afrika’daki buğday üretiminin verimli olmayacağı için birtakım Afrika ülkelerinde önemli bir besin krizinin yaşanabileceği ihtarında bulundu.

‘ÖDEME YAPMAK İMKANSIZ HALE GELDİ’

Macky Sall, Batılı ülkeler ve Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarının savaş nedeniyle yaşanan besin krizini de kötüleştirdiğine dikkat çekerek, SWIFT sisteminden çıkarılan Rusya’ya ödeme yapamadıklarını kaydetti.

Sall, “Ödeme yapmak istiyoruz lakin şu an için bu imkansız hale geldi. Avrupa’nın doğal gaz ve petrol için kullandığı sistemin benzerini talep ediyoruz ifadesini kullandı.

AB, AB üyesi olmayan ülkelerin Rusya’dan gübre ya da tahıl ithalatına yasak getirmese de birçok Rus bankasını SWIFT sisteminden çıkardığı için alıcı taraf ödeme yapamıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.