Sahibinden.com’da, ‘6 bin kilometre’ ve ‘sıfır araç’ düzenlemesi

Sahibinden.com şirketi, motorlu kara taşıtı ticaretinde hem tüketiciyi korumak hem de şeffaflığı artırmak ismine kimi değişikliklere gidildiği istikametinde açıklama yaptı.

Şirket açıklamasında, sıfır motorlu kara taşıtı ilanları, yalnızca otomotiv markalarının yetkili bayileri tarafından verilebileceği, yetkili bayilerin dışındaki satıcıların ise ilan verirken “Aracın Durumu” kriterini yalnızca “İkinci El” olarak seçebileceği ve “Araç Kilometresi” için en az 6 bin km girebileceği belirtildi.

Sıfır-ikinci el bilgisi, kilometre bilgisinin önüne taşınacak

AA’nın haberine nazaran; girilen ilanların tüm bilgilerinin gösterildiği ilan ayrıntı sayfasında, aracın durumunu gösteren “Sıfır” yahut “İkinci El” tabirinin sıralamada “Kilometre” bilgisinin önüne taşınacağı tabir edildi.

Değişiklik tarihi 15 Eylül

Alıcının aracın ikinci el ya da sıfır mı olduğunu kilometre ile görmeleri sağlanacak. Değişikliğin devreye alınması için planlanan tarihin, 15 Eylül olduğu belirtildi.

Aynı modelin “2022 Aktüel Liste Fiyatı” da gösterilecek

Ek olarak ilan ayrıntı sayfasında, ilanı verenin talep ettiği fiyatın yanı sıra, tıpkı modelin distribütörü tarafından belirlenmiş “2022 Aktüel Liste Fiyatı” da gösterilecek.

Böylece ilandaki araç için istenen fiyat ile sıfırının şimdiki liste fiyatı şeffaf bir halde tüketicilere sunulmuş olacak.

“Ticaret Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen düzenlemeleri dikkatle izliyoruz”

Açıklamada yeni düzenlemeye ait değerlendirmesine yer verilen sahibinden.com Üst yöneticisi (CEO) Burak Ertaş, 2000 yılından bu yana Türkiye’de ticareti kolaylaştıran ve istihdama katkı sunan bir teknoloji şirketi olduklarını, tıpkı vakitte emlak ve otomotiv bölümlerindeki ticari faaliyetlerin şeffaf formda yürümesine ve iktisada katkıda bulunan bir kurum olduklarının altını çizerek şunları kaydetti:

“Son periyotta sıfır ve ikinci el araç ticaretinde yaşanan problemleri ve mevzuyla ilgili Ticaret Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen düzenlemeleri dikkatle izliyoruz. Türkiye’nin sahibinden.com’u olarak biz de platformumuzun işleyişini bu düzenlemelerle uyumlu hale getiriyoruz. 15 Eylül’de devreye alacağımız bu değişikliklerin kullanıcılarımızın araç alım satım tecrübelerini daha da şeffaf hale getireceği inancındayız.”

Ertaş, satılık araç ilanlarında satış fiyatını, ilanı girenlerin belirlediğini, kendilerinin fiyatlara rastgele bir müdahalelerinin bulunmadığını vurguladı. Bununla birlikte, ilan ayrıntı sayfasında aracın sıfırının distribütörü tarafından belirlenen aktüel liste fiyatını da göstereceklerini aktaran Ertaş, böylelikle tüketicinin şuurlu seçim yapmasına imkan sağlayacaklarını tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.