Rusya: Ukrayna’da 12 HIMARS füzesi ele geçirildi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı‘ndaki faaliyetlerine ait açıklamalarda bulundu.

İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri ögelere yönelik taarruzlara devam ettiğini belirterek, Donetsk bölgesinde Ukrayna güçlerinin “Azov” taburunun süreksiz konumlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla düzenlenen atakta 50’dan fazla asker ile 12 askeri teçhizatın yok edildiğini tabir etti.

Konaşenkov, Zaporijya bölgesinde 65. Mekanize Tugayı’na ilişkin mühimmat deposunun vurulduğunu ve böylelikle 15’i aşkın zırhlı araç ile arabanın imha edildiğini aktararak Harkiv bölgesinde 100’den fazla Ukraynalı askerin etkisiz hale getirildiğini ileri sürdü.

Konaşenkov, Son 24 saatte Ukrayna ordusuna ilişkin 6 idare merkezi, 4 mühimmat deposu ile 13 insansız hava aracının vurulduğu bilgisini paylaşan Konaşenkov, “Herson bölgesinde Toçka-U’ balistik füze, 12 HIMARS çok namlulu roketatar füzesi, Harkiv bölgesinde 2 roketatar füzesi, Luhansk Halk Cumhuriyetinde de 2 ABD imali anti-radar füzesi ele geçirildi” dedi.

Konaşenkov ayrıyeten, “Ukrayna’da bugüne kadar 267 uçak, 148 helikopter, 1770 insansız hava aracı, 366 hava savunma füze sistemi, 4 bin 347 tank ve zırhlı araç, 807 çok namlulu roketatar, 3 bin 315 obüs ve havan topu ve 4 bin 958 özel askeri araç yok edildi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.