Ruslar kaynak arıyordu: Kazakistan’dan Akkuyu’ya ziyaret

Rusya’nın Akkuyu nükleer santrali yatırımı için Türkiye’ye üç haftada 15 milyar dolar göndereceğini savının üzerinden bir hafta geçmeden, Rosatom’un Türkiye iştirakinin Akkuyu’daki nükleer güç santrali projesi için 6.1 milyar dolarlık kredi aradığı iddia edilmişti.

Ziyaret gündemdeyken Akkuyu’ya Kazakistan’dan ziyaretçilerin gelmesi dikkat çekti.

Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom’un iştiraki olan olan ’Rusatom Milletlerarası Ağ’ şirketi dayanağıyla düzenlenen ziyarette, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclisi milletvekilleri Dyusenbai Turganov ve Kudaibergen Yerzhan, Güç Bakan Yardımcısı Zhandos Nurmaganbetov ve Almatı Bölgesi Akim Birinci Yardımcısı Lazzat Turlashov ile birtakım yetkililer yer aldı.

Santrali gezdiler

Ziyaretin birinci gününü Akkuyu NGS’nin inşaat alanında geçiren heyet üyeleri, mecburî güvenlik kurallarına ait bilgilendirmenin akabinde inşaat yöneticileri eşliğinde projenin ana ulaşım merkezi olan Vostochny Deniz Kargo Terminalini, nükleer santral için büyük boyutlu ekipmanların süreksiz olarak depolandığı alanı, ikinci ünitenin pompa istasyonu inşaat alanını, temas kesimlerin üretildiği atölyeyi gezdiler.

Ziyaretçiler, inşaat alanının panoramik bir halde göründüğü alanının en yüksek noktasından da sahayı izlediler. Şantiyeyi gezen ziyaretçiler daha sonra Akkuyu Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, NGS Yöneticisi Sergey Butskikh, NGS Müdür Yardımcısı Dmitry Romanets, Rusatom International Network Şirketi Lideri Vadim Titov ile projede çalışan Kazak görevlilerle bir ortaya geldi.

“Türkiye’nin birinci nükleer santrali Akkuyu olacak”

Akkuyu Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, konuşmasında şunları söyledi:

“Akkuyu NGS, dünyada ’yap- sahip ol – işlet’ modeline nazaran uygulanan birinci ve tek nükleer güç santrali projesidir. Türkiye’nin geçen yüzyılın ortalarından beri nükleer güç geliştirmeyi planlamasına karşın, Akkuyu NGS Türkiye Cumhuriyeti’ndeki birinci nükleer santrali olacaktır.

Türkiye’nin nükleer güçte seyahatinin başlangıcı, 2010 yılında Rus teknolojisi ile dört üniteli Akkuyu NGS inşaatının hükümetler ortası muahedenin imzalanması ile gerçekleşti.”

Sergey Butskikh ise Kazak heyeti üyelerine Akkuyu NGS projesinin uygulanmasının detayları hakkında sunum yaptı. Proje modeli, ana ekipmanın teknik özellikleri, inşaatın ana basamakları ve projenin bölgenin kalkınmasına katkısı hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Vadim Titov da ziyaretin iştirakçilerine Rosatom’un öbür ülkelerdeki tecrübesini anlattı.

“Akkuyu sayesinde bölgede işsizlik sorunu kalmadı”

Ziyaretin ikinci gününde Silifke’de bulunan konuklar, bölgenin idare ve çeşitli kuruluşlarının temsilcileriyle Ticaret ve Sanayi Odası merkez binasında bir ortaya geldi.

Silifke Belediye Lideri Sadık Altunok, Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatına başlanmasının akabinde bölgenin olumlu manada nasıl geliştiğini anlattı. Bölgenin yeni sakinleri olan Akkuyu NGS çalışanlarının Mersin’in bir kesimi haline geldiğini söyleyen Altunok, şöyle konuştu:

“Bölgede daha evvel işsizlik varken, şu an bu türlü bir sorun ortadan kalktı. Kentsel altyapının güzelleştirilmesi ve geliştirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor, yeni toplu konutlar inşa ediliyor, okulların inşa edilmesi planlanıyor. İlerleyen yıllarda nükleer santralde çalışacaklar için bir konaklama tesisi yapılması planlanıyor.”

Sanayi ve tarım işletmeleri yeni teknolojiler öğreniyor, üretim hacmini artırıyor
Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Nurettin Kaynar, Rus nükleer bilimciler ve binlerce inşaatçıların bölgeye gelmesiyle lokal patronların yeni bir gelişme etabına ulaştığını kaydetti. Sanayi ve tarım işletmeleri, bölgenin süratle artan nüfusunun muhtaçlıklarını karşılamak için yeni teknolojilere öğrenip ve üretim hacmini de arttırmayı hedefliyor.

“Yüzlerce Türk inşaatçının bayramını kutladı”

Toplantıda yer alan Akkuyu NGS şantiyesine en yakın yerleşim yeri olan Büyükeceli köyünün cami imamı Hasan Sümbül ise Rus inşaatçılarının ülkenin geleneklerine ve dini bayramlarına büyük hürmet duyduğunu kaydederek şunları söyledi: “Akkuyu NGS’nin idare temsilcileri, Kurban Bayramı vesilesiyle şantiyede yüzlerce Türk inşaatçının bayramını kutladı. Öğlen namazında ben de imam olarak NGS çalışanları ile konuşup onların bayramını kutladım. Bu, bayram kutlamasının kıymetli bir kesimiydi.”

Akkuyu NGS inşaat bölgesi ziyaretine Kazakistan Cumhuriyeti’nden 22 temsilci katıldı. Akkuyu NGS alanında inşaat çalışmalarının başlamasının akabinde ziyaretçiler merak ettikleri tüm soruları sorma imkânı elde ettiler. Akkuyu NGS inşaat şantiyesini görüp, santral inşaat çalışmalarının başladığı günden bu yana bölgede meydana gelen değişiklikleri değerlendirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.