Pandemide 400 bin esnaf kepenk kapattı

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Niğde Milletvekili Gürer, pandemi sürecinde mağduriyet yaşayan esnaf ve çiftçinin yaşadığı sorunları sıralayıp çözüm önerilerini anlattı.

Gürer, basın toplantısına; çiftçi ve esnaf başta olmak üzere toplumun farklı kesimlerinden kendilerine ulaşan şikâyet ve talep mektuplarından bazılarını okuyarak başladı.

İşçinin, işsizin, memurun, atama bekleyenlerin, çiftçinin ve esnafın sorunlarının katlanarak arttığını söyleyen Gürer, özellikle pandemi sürecinde mağduriyet yaşayan kesimlerin sesine kulak verilmesini istedi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetlerine son verilen esnaf ve işyeri sayısının 400 bini aştığını belirten Gürer, gelir desteği vermenin hükümetin görevi olduğunu vurguladı.

“Mağduriyet yaşayan esnafın sosyal güvenlik primleri ve vergi borçları ötelenmelidir.” diyen Gürer şöyle devam etti:

”Kiralarında kolaylık sağlanmalıdır. Doğalgaz, su ve elektrik faturaları ötelenmelidir. Pandemi sürecinde ‘destekleme’ adı altında kredi verilerek borçlandırılan esnaf, işyerleri yeniden kapandığı için bu kredilerin geri ödemesini yapamamaktadır. Geri ödeme süresi gelen esnafa kredi ödemelerinde de destek sağlanmalı, taksitler ötelenmelidir.”

DESTEKLEME TARLA SAHİBİNE DEĞİL, KİRACIYA VERİLMELİ

Kiralanan tarlalarda uygulanan destekleme sorununa değinen Gürer, “Desteklemeler, ürünü yetiştiren üreticiye değil de tarla sahibine veriliyor. Bu bir saçmalıktır. Desteklemeler, tarla sahibine değil, ürünü yetiştiren üreticiye verilmelidir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir