Öksürüğü hafifletmek için 10 doğal ilaç

İster gece ister gündüz ortaya çıksın öksürük rahatsız edicidir ve kronikleşirse günlük hayatı mahvedebilir. Öksürük hava yollarındaki tahrişten kaynaklanır. Akciğerleri korumak için balgamı boşaltmaya yardımcı olur.

Covid-19 üzere viral bir enfeksiyondan yahut alerji yahut astım üzere farklı sıhhat sıkıntılarından kaynaklanabilir. Bazı kuru öksürükler kirlilik üzere dış saldırganlıklara bağlı olarak tahrişe bağlıdır.

Yüzde 100 doğal ilaçlar, öksürük nöbetlerini yatıştırmanıza, boğaz tahrişini önlemenize ve bazen antibiyotik almaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Öksürük türleri

Islak öksürük, bedeninizin mukusu tahliye etme formudur. Mukustan mümkün olduğunca çabuk kurtulmak, öksürüğün kendisinden kurtulmak demektir. Daima hale gelen öksürük boğazınızı tahriş ederse, öksürüğün geldiğini hissettiğiniz anda tekrar tekrar öksürün ve sonra balgam çıkışını sağlayın. Süratli öksürük, hava yollarındaki mukusun yükselmesine yardımcı olur ve güçlü öksürük onu tahliye etmeye yardımcı olur.

Kuru öksürükte ise tahlil boğazı gözetici bir katman ile kaplamak ve tahrişi hafifletmektir.

Öksürüğü hafifletmek için 10 doğal ilaç

Hem kuru öksürükleri hem de ıslak öksürükleri yatıştırmak için 10 doğal ve konut imali tedaviyi sizin için listeledik.

Limon suyu, acı biber ve baldan yapılan şurup

Limon suyunu biraz bal ile karıştırın, bir tutam acı biber ekleyin ve için. Bal, boğazı gözetici bir katman ile kaplayarak tahriş olmuş dokuları yatıştırırken, limon suyu iltihabı güzelleştirir. Acı biber ise etkilenen bölgeye kan akışını arttırır, böylelikle güzelleşmeyi hızlandırır.

Soğan ve baldan yapılan konut imali şurup

6 adet orta uzunluk soğanı alın, soyun ve çok küçük kesimler halinde kesin. Bir kasede soğanları bir çay kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı kısık ateşte ısıtın. Örtün ve 2 saat kısık ateşte pişirin. Karışımı süzdükten sonra bir cam kavanoza koyun. Öksürük durumunda, her 2 yahut 3 saatte bir bu şuruptan 1 yemek kaşığı alın. Balın yatıştırıcı ve antiseptik bir tesiri vardır. Soğan ise kükürt içeriğiyle öksürüğe yardımcı olur.

Taze kekik

Balgam söktürücü olmasının yanı sıra, kekik teneffüs yollarını sakinleştiren unsurlar içerir. Bir bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı taze kekik (veya 1 kaşık kuru kekik) koyun. Demlenmesi için bekleyin, süzün ve isteğinize nazaran bal ekleyerek için.

Meyankökü bazlı bitki çayı

Bir bardak ılık suda 45 damla meyan kökü tentürünü seyreltin ve bu preparatı küçük yudumlarla için. Meyan kökü balgamı hafifletir ve bronşiyal spazmları hafifletir. Dikkat, meyan kökünü birkaç haftadan fazla almayın, zira tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Yeşil çay ve limon suyu

Doğal bir ilaç istiyorsanız, bir ölçü limon suyu ile yeşil çay tercih edebilirsiniz. Bu içecek, genel olarak sıhhati güzelleştirmeye yardımcı olur. Yeşil çayın EGCG üzere güçlü antioksidanlar içermesi ek bir avantajdır. Limon C vitamini ve biyoflavonoidler sağlar.

Tarçın

Tarçın, öksürüğe karşı epey tesirlidir, öksürük nöbetlerini yatıştırır ve boğazı rahatlatır. Tarçın çubuklarını suda yaklaşık 2 dakika kaynatın, soğumaya bırakın ve akabinde limon suyu ekleyerek için.

Soğan ve kekik şurubu

Geceleri sizi rahatsız eden öksürük nöbetleri yaşıyorsanız bu şurubu deneyebilirsiniz. Bir tencerede 2 su bardağı su, 1 adet soyulmuş ve rendelenmiş beyaz soğan, 3 yemek kaşığı bal, 2 çay kaşığı sıkılmış limon suyu, 1 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağını karıştırın. Karışımı 40 dakika ısıtın, küçük kabarcıklar ortaya çıkmalıdır. Süzün ve soğumaya bırakın. Bu şurubu ağzı kapanan bir cam kavanoza dökün. Oda sıcaklığında saklayın. Öksürük nöbeti başlar başlamaz, çok süratli bir formda durdurmak için bir yudum alın.

Siyah turp suyu

Siyah turp suyu çok az bilinir, fakat aktifliği kronik öksürük ve yorgunluk durumlarında dikkat caziptir. Kükürt açısından zengindir, kuru yahut ıslak öksürük için çok yararlıdır. Astım, akut bronşit ve boğmaca ile bağlı öksürükler için de ülküdür. Tadını düzgünleştirmek için biraz limon ve zencefil ekleyebilirsiniz.

Propolis

Propolis, teneffüs sistemi üzerinde doğal bir antibiyotik misyonu görür. Bu arı eseri, iltihap önleyici, antimikrobiyal, antiviral ve mantar önleyicidir. Teneffüs meseleleri ile ilgili tüm öksürükler için uygundur. Propolis, direkt ağız içine bir sprey olarak, kapsül olarak ve pastil olarak kullanılabilir. Yahut propolis bazlı şurup satın alabilirsiniz. Besin ile karıştırmak için kuru halde de satın alabilirsiniz.

Propolis, hem tedavi edici hem de gözetici olarak kullanılır. Arı eserlerine alerji durumunda ve 36 aydan küçük çocuklarda kullanmayın.

Sarımsaklı sıcak süt

Balgam söktürücü tesiri sayesinde bu ilaç bilhassa bronşit, boğmaca üzere teneffüs sistemi hastalıklarının tedavisinde tesirlidir. Hazırlamak için 4 diş sarımsağı soyun. Bir tencereye 1 litre sütü koyun. Sarımsakları sütün içinde ısıtın. Süt kaynamaya başlayınca ısıyı kesin, akabinde sarımsağı 5 dakika demlenmeye bırakın. Bu sarımsaklı sütü ısıttıktan sonra günde 2 ila 3 bardak içebilirsiniz. Bu ilacı buzdolabında 2 günden fazla saklamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.