Moskova’nın stratejisi

Toçka-U füzesiyle 50 sivilin öldürülmesine ilişkin ‘Katliam yapmakla’ suçlanan Moskova’nın stratejisini Rus ordusundan Emekli Albay Baranets ve Kaptan Litovki BirGün’e değerlendirdi. Askerler Rus ordusunun sivil öldürmek gibi bir stratejisinin olmadığını öne sürüyor.

DÜNYA 10.04.2022 09:51

Moskova’nın stratejisi

Abone Ol google-news

Yaren ÇOLAK

Savaş bir buçuk ayı aşkın süredir devam ediyor. Milyonlarca insan komşu ülkelere sığınırken yüzlercesi öldü, yaralandı… Rusya’nın “birinci etabı tamamladık ikinci etaptayız” dediği savaş, ülkenin doğusunda yoğunlaştı. Donetsk bölgesinde bulunan Kramatorsk kentindeki tren garı cuma günü Rusya’nın Ukrayna işgalinden bu yana yaşanan en büyük sivil katliama sahne oldu.

Gar, Toçka-U füzesiyle vuruldu. Donetsk Valisi Pavlo Kirilenko tarafından saldırıda en az 10’u çocuk, 50 kişinin öldüğü 98 kişinin de yaralandığı duyuruldu. Taraflar, sivil katliama ilişkin karşılıklı şekilde birbirlerine suçlamalarda bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın bilerek sivilleri hedef aldığını söyleyerek saldırıyı kınadı.

Rusya’dan ise “Saldırıyla ilgimiz yok” açıklaması geldi ve Ukrayna ordusuna ait Toçka-U füzesi cephaneliğine dikkat çekildi. İddialara bir yenisini daha ekleyen Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın İrpin şehrinde “Rus askerlerinin sivilleri katlettiği suçlamasıyla” provokasyon hazırlandığını öne sürdü.

moskova-nin-stratejisi-1001574-1.
Viktor Litovki – Emekli 1. Rütbe Kaptan

Pentagon, Rus güçlerinin Kiev ve Çernihiv’den çekildiğini açıkladı. Rus ordusunun saldırıları ülkenin doğusunda yoğunlaşmış durumda. Peki, Rus güçlerinin bu hamlesi ne anlama geliyor? Batı medyasının yazdığı gibi Rusya yeniliyor mu? Emekli Rus Albay Viktor Baranets ve Emekli Kaptan 1. Rütbe Viktor Litovki savaşın seyrini BirGün’e anlattı.

Batı medyasında yer alan sivil katliam görüntülerini yalanlayan emekli Rus askerler Baranets ve Litovki, “Rusya özel bir askeri operasyon yürütüyor. Askeri altyapıya yönelik saldırılar düzenleyen Rus güçleri, sivillere zarar vermemeye çalışarak milliyetçi oluşumların imha ediyor. Rusya sivil halkla değil, sadece Nazilerle savaş halindedir. Ukrayna ordusu ise savaşın yönünü özellikle evlere, okullara, anaokullarına sürüyor. Bu nedenle, Rus ordusu yavaş ilerliyor. Rus ordusu, bombalarıyla sivilleri basitçe yok eden Amerikalılar gibi davransaydı, o zaman Rus bayrağı Kiev’deki Başkan Zelenski’nin ofisinin üzerine uzun zaman önce çekilmiş olurdu” dedi.

moskova-nin-stratejisi-1001575-1.
Viktor Baranets – Emekli Albay

MADDELER KABUL EDilECEK

Ukrayna’nın Moskova’nın maddelerini yakın zamanda kabul edeceğinin altını çizen Baranets ve Litovski, “Rusya Federasyonu nükleer silah kullanırsa, yalnızca ABD nükleer eylemlerine yanıt olarak kullanır. Şu anda Ukrayna’da 150 bin Rus askerinden oluşan bir grup faaliyet gösteriyor. Ek olarak, Rusya asker göndermeyecek gibi duruyor. Çünkü Donbass ve Mariupol’daki Ukrayna ordusu tam bir yenilgiye yakın. Moskova, Nazi Ukrayna’sına karşı adil bir mücadele yürütmek için yeterli güce ve araca sahip. Yakın zamanda Ukrayna barış talebiyle gelerek Rusya’nın tüm koşullarını kabul edecek” diye konuştu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.