Milyonlar bu anı bekliyordu: LGS’de birinci oturum sona erdi!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan, 17 bin 915 okulda yapılıyor.

LGS merkezi imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişikliğe gidilmedi. 2018’den beri uygulanan imtihanın tıpkı formattaki uygulaması bu yıl da devam edecek.

İmtihan, iki oturum halinde uygulanacak. Saat 09.30’da başlayan sözel oturumda öğrencilere Türkçe, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama müddeti verildi.

Saat 11.30’da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği sayısal oturumda ise öğrencilere 80 dakika müddet verilecek.

Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için gerçek ve yanlış karşılık sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin yanlışsız karşılık sayısından yanlış yanıt sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Bu sene iki oturum ortasında öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecekler, gereksinimlerini giderebilecekler.

Bakanlık Covid-19 salgını sürecinde başlatılan uygulamada olduğu üzere bu yıl da 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezi olarak düzenledi. İsteyenler öğrenciler, imtihana girecek. İmtihana girmeyen öğrenciler de lokal yerleştirme ile liselere yerleştirilecek.

Öğrenciler, bu yıl da kendi okullarında imtihana girecek. LGS imtihan giriş dokümanları, imtihan günü öğrencinin imtihana gireceği salon ve sırada hazır olacak. İmtihan giriş evrakları, 27 Mayıs’ta e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edildi.

SONUÇLAR 30 HAZİRAN’DA

İmtihan sonuçlarının açıklanacağı 30 Haziran’da merkezi imtihanla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da aşikâr olacak.

BAKAN ÖZER, İMTİHAN UYUM MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan süreçlerinin canlı takip edildiği, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) İmtihan Uyum Merkezi’ni ziyaret etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.