Lunaparklarda yaşanan vefatlar bakımsız oyuncakları gündeme getirdi

Yurttaşların eğlenmek gayesiyle en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelen lunaparklar, son aylarda yaşanan önemli kazalar ile gündeme geliyor. Son olarak Giresun’da evvelki gün lunaparktaki bir raylı tren şimdi belirlenemeyen bir nedenden ötürü denetimden çıkarak devrildi. Kazada bir polis memuru ömrünü yitirirken biri polis üç kişi de yaralandı. Yaşanan kazaların nedenini ve alınması gereken önlemleri TMMOB Makine Mühendisleri Odası Lideri Yunus Yener, Cumhuriyet’e anlattı.

Lunaparkta yaşanan kazaların başka farklı ele alınması gerektiğini söyleyen Yener, kontrollerin işin uzmanları tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

“HER KAZA BAŞKA İNCELENMELİ”

Yener, “Bu oyuncakların makul periyodik muayenelerle, uzmanlar tarafından incelenip denetim edilmesi gerekiyor. Kontroller yapılmadığı sürece bu kazalar artacaktır” diye konuştu.

Yener, “Görevlinin oyuncağı başlatmadan emniyet denetimini sağlaması gerek. Ayrıyeten devletin de bu hususta rolü büyük. Bu bakımlar piyasanın kontrolüne bırakılmayacak kadar değerli bir husustur” dedi.

Haziran ayında Antalya’da “disko” isimli oyuncağın kopması sonucu üç çocuk yaralanırken 10 Temmuz’da Malatya’da “gondol” kazasında bir kişi ömrünü yitirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.