Kulak çınlaması neden hafife alınmamalı?

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Kalaycık Ertugay, ‘Halk ortasında ‘biri benden bahsediyor’ diye yorumlanan ve pek ciddiye alınmayan kulak çınlaması, bilhassa işitme kaybı ve dengesizlik şikayetiyle birlikte görülürse değerli hastalıkların habercisi olabilir’’ dedi…

Günümüzde her 5 bireyden teğin yaşadığı kulak çınlaması; ıslık sesi, tıslama, rüzgar sesi, zil sesi, su sesi üzere farklı hallerde hissedilebilir. Sessiz ortamlarda daha fazla duyulabileceği üzere vakit zaman kaybolup tekrar başlayabilir. Kulak çınlamasının bir hastalık değil öteki hastalıkların belirtisi olduğuna dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Kalaycık Ertugay, bu sıkıntıya yol açan nedenleri ve tedavi yollarını şöyle açıkladı…

Çiğdem Kalaycık Ertugay

İŞTE PEK BİLİNMEYEN NEDENLERİ

Kulak çınlamasının nedenleri, kulak kaynaklı nedenler ve kulak dışı nedenler olarak iki ana başlıkta toplanabilir.

Kulak kaynaklı nedenler

– Dış kulak yolundaki kulak kiri

Yüksek derecede gürültüye maruz kalmak

– Orta kulak enfeksiyonları

İç kulak kireçlenmesi

– İç kulak tansiyonu

Her türlü işitme kayıpları

– İşitme kaybı yapabilen ilaçların kullanımı

İşitme hududu tümörleri

– Beyin sapı ve beynin işitme ile ilgili kısımlarını tutan her türlü nörolojik hastalık.

Kulak dışı nedenler

– Sinüzit üzere burun hastalıkları

Tiroid bezi hastalıkları

– Hormonal değişiklikler

Kardiyolojik ve damarsal nedenler (Özellikle baş ve boyun bölgesindeki damar balonlaşmaları)

– Kansızlık

Vitamin eksikliği

– Çene eklemi problemleri

Yüksek yahut düşük tansiyon

– Diyabet

Ani başlayan tek taraflı çınlamaya dikkat!

Ani işitme kaybı son üç gün içerisinde bir yahut iki kulakta ani başlangıçlı iç kulak tipi işitme kaybı olarak tanım edilmektedir. Birtakım hastalarda birinci şikayet tek taraflı çınlama olabilir. Çınlama şikayeti çok şiddetli olduğunda, işitme kaybı şikayetini baskılayarak ön plana geçmekte ve hastalar tarafından atlanabilmektedir. Bu türlü olunca da yapılması gereken erken müdahale gecikir ve işitme kaybı kalıcı olabilir.

Tedavisi mümkün mü?

Kulak çınlaması bir hastalık değil, belirti olduğu için tedavisi, nedene yönelik yapılır. Dış kulak yolu hastalıklarında, örneğin kulak kiri üzere kolay bir nedene bağlı olan kulak çınlaması şikayetinde kulak kirinin temizlenmesi, şikayeti büsbütün ortadan kaldırır. İç kulak tipi işitme kaybı olan hastada işitme aygıtı kullanımı kulak çınlaması sıkıntısını epey hafifletir. İşitme hududu kaynaklı tümörlerde gama knife tedavisi yahut cerrahi tedavi ile kitlenin çıkartılması gerekir.

Çınlamanın nedeni tiroid bezi hastalıkları, hormonal değişiklikler, kardiyolojik ve damarsal nedenlerden kaynaklanması durumunda bu hastalıkların tedavisiyle kulak çınlaması şikayeti gerileyebilir. Kulak çınlamasının nedeninin bulunamadığı durumlarda ilaç tedavileri, manyetik dalga ve lazer uygulaması üzere yollara başvurulur.

Neler yapılabilir?

Kulak çınlaması şikayeti olan hastaların birinci olarak bir kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekir. Hastanın, hekim tarafından kıssası detaylı olarak dinlenir. Muayesi yapılan hastalar, bunun yanında odyolojik incelemeler ve gereklilik halinde görüntülemeler eşliğinde değerlendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.