Kobani Davası’nda HDP’yi 1.200 avukat savunacak

Duruşma için bin 200 avukat mahkemeye yetki belgesi sunarken, duruşma günü 30’dan fazla ülkede HDP ile dayanışma eylemleri düzenlenecek.

IŞİD’in Kobani’ye saldırdığı Ekim 2014’te “sınırın insani yardımlar için açılması ve IŞİD’e verilen desteğin sona erdirilmesi” amacıyla Türkiye’de başlayan protestolardan HDP sorumlu tutularak altı yıl sonra açılan dava, Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

İKTİDARIN KÜRT DÜŞMANI POLİTİKALARI 

Mezopotamya Ajansı’ndan Zemo Ağgöz’ün haberine göre, dava için günlerdir yoğun mesai harcayan HDP, dava konusu yapılan suçlamalar üzerinden iktidarın “Kürt düşmanı” politikalarını yargılayacak bir hazırlık içinde. Dosyada bin 200 avukat savunmayı üstlenmek amacıyla mahkemeye yetki belgesi sundu.

HUKUK ÖRGÜTLERİ DE TAKİP EDECEK 

Yetki belgesi sunanların dışında çok sayıda avukat da davayı takip edecek. Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Çağdaş Avukatlar Grubu (İstanbul ve İzmir), Demokrasi İçin Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Toplumsal Hukuk, Sosyal Hukuk, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar gibi hukuk kurumları davayı yakından takip edecek.

İzmir, Diyarbakır, Van, Şırnak, Urfa, Dersim, Hakkari, Ağrı, Bursa, Mardin barolarından başkan ve temsilci düzeyinde davaya katılım sağlanacak. Katılımcı barolar hem destek hem de gözlemci sıfatıyla duruşmalarda yer alacak.

30’DAN FAZLA ÜLKEDE HDP İLE DAYANIŞMA EYLEMLERİ

Yurt dışından da çok sayıda heyet davayı takip etmek için Türkiye’ye gelecek. Ayrıca, duruşmanın başlayacağı 26 Nisan günü 30’dan fazla ülkede, HDP ile dayanışma ve Kobani’yi sahiplenme kapsamında eylemler düzenlenecek. Türkiye’den de muhalefet partileri ile sendikalar, insan hakları kurumları ve sivil toplum örgütlerinden çok sayıda temsilci davaya katılacak.

DAVA HAKKINDA

IŞİD’in Kobani’ye saldırısı döneminde 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında yaşanan eylemler nedeniyle HDP yönetimine dönük Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan “Kobani soruşturması” iddianamesi, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede 108 kişi için “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ve 37 kez “öldürme” başta olmak üzere çeşitli suçlardan cezalar talep ediliyor.

TUTUKLU YARGILANANLAR

Dava kapsamında tutuklu bulunanların isimleri şöyle:

HDP eski Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, yerine kayyum atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna, eski milletvekilleri Ayla Akat Ata, Beyza Üstün, İbrahim Binici, HDP eski Parti Sözcüsü Günay Kubilay, HDP yeni dönem Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Ali Ürküt, HDP eski saymanı Zeki Çelik, HDP eski MYK üyeleri Bülent Barmaksız, Can Memiş, Cihan Erdal, İsmail Şengül, Mesut Bağcık, Bircan Yorulmaz, Dilek Yağlı, Pervin Oduncu, Berfin Özgü Köse, Ayşe Yağcı, Zeynep Ölbeci, HDP eski Milletvekili Aysel Tuğluk, DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır eski Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ile HDP eski MYK üyesi Nezir Çakan ve Meryem Adıbelli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir