Kırgızistan’ın 30. bağımsızlık yıl dönümü Ankara’da kutlandı

ANKARA (AA) – Kırgızistan‘ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü dolayısıyla Ankara‘da resepsiyon düzenlendi.

Ankara’da bir otelde düzenlenen resepsiyona TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev ile çok sayıda davetli katılırken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise yazılı bir kutlama mesajı gönderdi.

Oktay’ın resepsiyonda okunan yazılı mesajında, ” Türkiye, Kırgız Cumhuriyetinin bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmuş ve o günden bu yana da iki ülken arasındaki ilişkiler her alanda dostane şekilde devam etmiştir. Kırgız Cumhuriyetinin bağımsızlığının 30 yıldönümünü tebrik ediyor, iki ülke arasındaki geçmişten günümüze uzanan sıcak ilişkilerin devamını temenni ediyorum.” ifadeleri yer aldı.

Adan ise resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kırgızistan’ı ilk tanıyan ve Bişkek’te ilk büyükelçilik açan ülke olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Kırgızistan’ın kalkınmasına ve uluslararası toplumla bütünleşmesine tüm imkanlarıyla destek verdiğini vurgulayan Adan, “Bugün, kardeş Kırgızistan’ın uluslararası toplumun kendi ayakları üzerinde durabilen saygın bir üyesi olduğunu görmek bizler için sevinç kaynağıdır.” dedi.

Adan, 2021 yılının iki ülke ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmesinin 10. yılı olduğunu da hatırlatarak, son dönemde karşılıklı olarak yüksek düzeyli ziyaretler gerçekleştirildiğini ifade etti.

İki ülke arasındaki ticaretin salgına rağmen düşmediğini söyleyen Adan, “2021 yılının ilk 7 ayında ticaret hacmimizin 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 55 oranında artarak 378 milyon dolar seviyesine ulaşması memnuniyet vericidir. Sayın Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 1 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ticaretimizin önündeki engelleri birer birer kaldırmalı ve yeni işbirlikleri kurmalıyız.” diye konuştu.

Adan, Türk firmalarının Kırgızistan’da 902,2 milyon dolar değerinde 75 proje üstlendiğini de sözlerine ekledi.

Ömüraliyev de yaptığı konuşmada iki ülke ilişkilerinin stratejik ortaklık seviyesinde olduğunu ifade ederek, “Kırgızlar ve Türkler ortak bir tarihe, dine, kültüre ve dile sahip kardeş halklardır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile diplomatik ilişkilerin 24 Aralık 1991’de kurulduğunu söyleyen Ömüraliyev, “30 yıl içinde kültürel ve insani iş birliği alanında birçok başarılı etkileşim örneği bulunmaktadır. Bunlardan biri sadece Türkiye ile Kırgızistan arasında değil diğer tüm bölgeler arasında bir nevi eğitim köprüsü haline gelen Kırgız-Türk Manas Üniversitesinin faaliyetleridir.” dedi.

Ömüraliyev, şu anda Türkiye’deki üniversitelerde 1792 Kırgızistan vatandaşının eğitim aldığını, ülkesindeki üniversitelerde ise 490 Türk vatandaşının eğitim aldığını belirtti.

Konuşmaların ardından, Kırgızistan’ın 30. bağımsızlık yıl dönümü anısına pasta kesildi ve kopuz dinletisi sunuldu.

AA / Behlül Çetinkaya – Son Dakika Haberleri Türkiye'de 29 bin 386 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 227 kişi hayatını kaybetti

Türkiye’de 29 bin 386 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 227 kişi hayatını kaybetti

Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 442 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 386 kişinin testi pozitif çıktı, 227 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye’de son 24 saatte 355 bin 442 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 386 kişinin testi pozitif çıktı, 227 kişi yaşamını yitirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın'da konuştu: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın’da konuştu: (1)

/beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.