Kapıkule’de ‘gurbetçi’ rekoru; son 24 saatte 35 bin 887 kişi…

Edirne Valiliği, Avrupa’daki gurbetçilerin ağır olarak kullandığı Kapıkule Hudut Kapısı’nda tarihi rekorun kırıldığını, son 24 saatte 8 bin 358 aracın geçtiğini ve 35 bin 887 yolcunun ise giriş süreci yaptırdığını açıkladı.

Avrupa’da yaşayan gurbetçiler, yaz tatili periyodu ile birlikte Edirne’deki hudut kapılarından Türkiye’ye gelmeye başladı. Gurbetçilerin ağır olarak kullandığı Kapıkule Hudut Kapısı’nda, vakit zaman uzun kuyruklar oluştuğu görüldü.

Gurbetçiler, Türkiye tarafında kahır yaşamadıklarını lakin Bulgaristan ile Sırbistan’daki geçişlerin sıkıntılı olduğunu lisana getirdi. Edirne Valiliği de son 24 saatte Kapıkule’de rekor araç ve yolcu girişi yaşandığını açıkladı. Buna nazaran, 16 Temmuz 2022’de Kapıkule Hudut Kapısı’ndan 8 bin 358 araç geçti ve 35 bin 887 yolcu giriş süreci yaptırdı.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise yoğunluğu azaltmak için hem peron hem de işçi sayısını arttırdı.

CİĞER VE BADEM EZMESİYLE KARŞILAMA

Edirne’deki esnaf gurbetçileri de unutmadı, Kapıkule’de sazlı-sözlü, ciğerli ve badem ezmeli karşılama yapıldı. Kapıkulu’deki karşılama aktifliğini klasik hale getirdiklerini belirten esnaf Bahri Dinar, “Bugün gurbet ile sılanın buluştuğu yerde, Kapıkule’deyiz. Burada gurbetten gelen konuklarımız var, ana vatanlarına kavuşuyorlar, biz de onlarla birlikte o heyecana ortak oluyoruz.

Kendilerine de Edirne’ye mahsus tava ciğer ve badem ezmesiyle ‘Hoş Geldiniz’ diyoruz. Müzik de olmazsa olmazımız, müzikle en hoş halde karşılamaya çalışıyoruz. Bu artık bizim bir geleneğimiz haline geldi. Aşağı üst 9 yıl oldu, bu halde Kapıkule’ye gelip, konuklarımızı karşılıyoruz ve en güzel ikramlarımızı yapıyoruz” dedi.

Esnaf Arif Meriç de “Bugün gelen gurbetçilerimizi hem tatlandırıyoruz hem de tuzlandırıyoruz. Bir tarafta ciğerimiz, bir tarafta badem ezmemiz, bir de hasretimiz var. Yıllardan beri bunu daima yapıyoruz. Maksadımız; kardeşlerimizi hoş halde karşılamak. Alın teriyle ülkelerine gelmişler, tek isteğimiz; Allah’ın rızasıdır” diye konuştu.

‘AİLEMİZE KAVUŞACAĞIMIZ İÇİN HEYECANLIYIZ’

Hollanda’nın Amsterdam kentinden gelen Kadir Doğan müzik, ciğer ve tatlı eşliğinde karşılanmanın kendilerini çok duygulandırdığını söyledi. Doğan, “Sonunda Türkiye’ye ulaştık, hislerimiz anlatılmaz, yaşanması lazım. Bu türlü karşılanınca çok duygulandık. Yollar biraz kalabalıktı. Hala yolda gelenler var, akın akın geliyoruz” dedi.

İsveç’ten gelen Mehmet Kale ise ailelerine kavuşacakları için çok heyecanlı olduklarını belirterek “Yolculuğumuz çok uygundu, pek eza yaşamadık. Vatana gelmek çok hoş, hislerimizi anlatmak çok güç. Ailemize kavuşacağımız için çok heyecanlıyız” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.