İTÜ 250. Yıl Türk Müziği Korosu birinci sefer izleyici karşısına çıktı

İTÜ Rektörlüğünün dayanağıyla mart ayında çalışmalarına başlayan ve üniversite genelinde müzik eğitimi olmayan akademik ve idari işçiden oluşan topluluk, 2022-2023 akademik yılı açılış merasiminde bir dinleti sundu.

Bu yıl 250. yılını kutlayan İTÜ’nün Ayazağa yerleşkesinde gerçekleştirilen konser sonrasında sorularını cevaplayan koronun şefi İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Doç. Hatice Doğan Sevinç, 250. yılı kutlamaları kapsamında etkinlikler konuşulurken koro fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun takviyesiyle çalışmalara başladıklarını lisana getiren Sevinç, “Biz şubat ayında duyurduk, müracaatları aldık. Mart ayında da çalışmalara başladık. Daha evvel deneyimleri yoktu, bu birinci konserleri. Ortalarında bir iki tane musiki cemiyetine giden arkadaşımız var lakin yüzde 95’nin birinci konseriydi. 55 şahıstan bugün ortamızda olamayan iki kişi var, 53 kişi sahneye çıktık” dedi.

Ocak ayında İTÜ’nün 250. yılına özel bir konser verecekleri bilgisini paylaşan Sevinç, şunları kaydetti:

“Bu konser ardından çabucak turne yapmak istiyoruz. Trenle Eskişehir ve Ankara üzere yakın yerlere, üniversitelere gidip konser vermek istiyoruz, ‘İTÜ 250. Yıl Korosu Turne’de’ ismiyle. Planlarımız var lakin öncelikle ocak ayında konserimizi yapmak istiyoruz. Üniversitemizin kuruluş yılı 1773’ten 2023’e diye birçok hoş şov hazırlanıyor. Biz de onunla entegre bir biçimde 18. yüzyıldan, 21. yüzyıl bestekarlarına kadar uzanan bir skalada iki kısımlı bir konser düzenlemeyi planlıyoruz. Bu konserde bugünkü üzere yalnızca koro değil, koronun içinden solistler de sahne alacak.”

Sevinç, “Böyle bir hoş enerjiyi oluşturmuşken bunu 250. yıl konserini verdikten sonra da bırakmak istemiyoruz. Artık kurumsal bir koro olduk. Nitekim bugün sahnedeki takım birinci gün gelen takım, yani hiç kimse bırakmadı” diye konuştu.

İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, üniversitenin yalnızca bilim, teknoloji mühendislikte değil spor, müzik ve toplumsal çalışmalarda da aktif bir kurum olduğunu belirterek, “Ben de bu koroyla bunun bir modülü olmaktan gurur duyduğumu belirtmeliyim” tabirini kullandı.

Yağcı, 42 yıldır İTÜ’de misyon yaptığını, koroya da bir öğrencisinin tavsiyesi üzerine katıldığını anlatarak, “Bütün izleyicilerin de belirttiği üzere son derece hoş bir konser oldu. Daha evvel rastgele bir koroda yer almadım fakat ben toplumsal ortam olduğu sürece müzik söylemeyi seven bir kişiyim” diye konuştu.

İTÜ İrtibat Yöneticiliği İdari Personeli Seçil Şimşek,

Koronun en genç üyesi Şimşek, 250. yıl aktiflikleri kapsamında verilecek büyük konser için hazırlandıklarına işaret ederek, “Çok heyecanlıyız, çok süratli çalışıyoruz ve sıkı çalışıyoruz. Mesaiden, derslerimizden, sınavlarımızdan çıkarak bilhassa hocalarımız hiç fire vermeden katılıp eğitimi tamamlayıp bugünlere geldik ve bu formda de devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.