İran ile Batı ortasında casusluk gerginliği hortladı: İhtilal Muhafızları İngiliz diplomatı tutukladı

İran devlet televizyonu İhtilal Muhafızları İstihbarat Servisinin, üst seviye bir İngiliz diplomat da içinde olmak üzere birçok yabancıyı ‘casusluk’ suçlamasıyla gözaltına aldığını duyurdu.

Aynı haberde, İngiltere’nin Tahran’daki en kıdemli ikinci diplomatı Giles Whitaker’ın da içinde bulunduğu çok sayıda yabancının, yasak bölgelerde toprak örnekleri alarak casusluk yaptıkları teziyle gözaltına alındığı aktarıldı. Yasak bölge olarak nitelendirilen yerde İran’ın füze tatbikatlarını gerçekleştiği bildirildi. İran televizyonun haberinde, Giles Whitaker ve ailesinin toprak örnekleri alırken görüntülendiği kaydedildi.

AFP HUDUT DIŞI EDİLDİ, İRAN HABER AJANSI TUTUKLANDI

Diğer gözaltına alınanlardan birinin Avusturya kültür ataşesinin kocası olduğu belirtilirken, Tahran’a turistik ziyarette bulunan Polonyalı Profesör Maciej Walczak’ın da gözaltına alınanlar ortasında yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

Bu ortada AFP, İran Haber Ajansı’na atıfta bulunduğu haberinde İngiliz diplomatın hudut dışı edildiğini aktardı. İran devlet televizyonu ise gözaltına alınan diplomatın, tutuklandığı bölgenin dışına çıkartıldığını duyurdu. AFP, başka gözaltına alının şahısların de Tahran’da misyonlu yabancı diplomatlar olduğunu duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.