IPPNW: Gara’da ‘kimyasal kullanıldığı’ iddialarını uzman ekipler incelemeli

Türkiye’nin 10-13 Şubat arası Gara’ya yaptığı operasyonda 13’ü esir 16 asker hayatını kaybetmişti. Uluslararası kurumlar Gara’da yaşananlara ilişkin kapsamlı incelemeler için çağrıda bulunuyor.  IPPNW Türkiye Sorumlusu Dr. Gisela Penteker de, kimyasal gaz kullanımı iddialarının bilimsel olarak ispatı için çatışma alanında çekilen görüntü ve fotoğrafların yeterli olmadığını, uzman bir heyetin bölgede inceleme yapması gerektiğini belirtti.

Savaş bölgelerindeki tecrübelerinden örnekler veren Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler’den (IPPNW) Dr. Penteker, “Çünkü çoğu zaman kimyasal gaz kullanımı siyasete kurban ediliyor” dedi.

Mezopotamya Haber Ajansı’ndaki (MA) habere göre Penteker, “Kimyasal gaz kullanımının ispatlamanın çok zor olduğunu Suriye’de de bir kez daha anladık. Fotoğraflara bakarak sadece bunu tahmin edebiliriz. Ayrıca Birleşmiş Milletler’e bağlı uzmanlar bölgeye gidip bu yasaklı silahların kullanımını ispatlasa bile suçluları cezalandırma süreci oldukça zor” diye devam etti.

Penteker, Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen ordusunun elinde kimyasal silahların olabileceğini de ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir