Huawei elektrikli otomobil üretmek için harekete geçti

Geçtiğimiz günlerde Apple, elektrikli otomobil için kolları sıvadığını açıklamıştı. Hatta Apple üretim için Kia ile anlaştığını da belirtti. Yani 2024 yılında yollara çıkması planlanan Apple markalı otomobilin Kia tarafından üretileceğini söyleyebiliriz.

Peki ya teknoloji sektöründeki diğer isimler? Çin’den sızdırılan bilgilere göre Apple haricinde Huawei de elektrikli araçlar için harekete geçmiş durumda.

Çin kaynaklı bilgilere göre Huawei şu sıralar elektrikli otomobillerle ilgili araştırmalar yapıyor. Hali hazırda pek çok isim ile irtibatta olan Huawei’nin çalışmalarını gizli olarak sürdürmesinin nedeni ise Amerika.

Malum ABD şu aralar Huawei ne yapsa orada bitiyor. Çinli üretici üzerine pek çok ambargo uygulandığı için bazı geliştirmeleri yapmak fazlasıyla zor oluyor.

Bu durumun farkında olan Huawei de bazı çalışmaları çok fazla basına sızdırmadan yapmanın peşinde. Eğer söylentiler doğruysa Huawei’nin temel hedefi akıllı otomobilini Apple’dan önce yollara çıkarabilmek.

Elbette bu çok da kolay bir olay değil. Malum otomobil üretmek çok farklı iş kolları ile temasta olmayı gerektiriyor. Burada Huawei’nin avantajı olan tek nokta ise Çin’de otomobil üreten pek çok isim olması. Dolayısıyla bu noktada ABD ya da başka ülkelerdeki üreticilere olan bağımlılık azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir