Gizemli hepatit virüsü nedir? Gizemli hepatit virüsü belirtileri neler, bulaşır mı?

ABD, İngiltere, İspanya, İsrail, Danimarka, İrlanda, İtalya, Norveç, Fransa, Romanya, Belçika, Hollanda, Kanada üzere ülkelerde 180’e yakın çocukta görülen gizemli hepatit virüsü global salgın riskini gündeme getirdi. Uzmanlar, gizemli hepatit virüsü belirtisinde olayların birçoklarının başlangıçta mide bulantısı ve ishalden şikayet ettiğini daha sonra sarılık belirtileri (cildin/gözlerin sararması) görülmeye başladığını aktardı.

Son periyotta birçok ülkede görülen gizemli hepatit virüsü, bilhassa çocuklarda vefata dahi yol açabiliyor. Kaygı yaratan gizemli hepatit virüsü olaylarında birinden başkasına bulaş göstermiyor. Bildirilen hadiselerin tamamı, birbirinden bağımsız hastalar. O yüzden gizemli hepatit virüsünün Covid-19 salgını üzere bir ülkeden diğer bir ülkeye yayılma durumu bulunmuyor.

GİZEMLİ HEPATİT VİRÜSÜ NEDİR?

Dünya Sıhhat Örgütü, birçok farklı ülkede yeni ve gizemli bir hepatit salgınının patlak verdiğini ve bu hastalığın ise çocukları etkilediğini duyurdu.
Çok az görülen akut hepatit rahatsızlığında karaciğerde iltihaplanma görüldüğü belirtildi.

Bilim insanları çocuklarda hepatitin olağan olduğunu ama daha evvel sıhhati yerinde olan çocuklarda hepatitin ağır sonuçlarının görülmesinin olağandışı olduğunu duyurdu.
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hepatitin, genel manasıyla karaciğerin iflası demek olduğunu söyledi. Bunun birçok nedeni olduğuna; ancak en çok görülen nedenlerinin ‘viral hepatit’ etkenleri denilen virüsler olduğuna dikkat çeken Ceyhan,

“Bunların da içinde ‘A’ tipi ve ‘B’ tipi çeşitler çok sık görülüyor. ‘A’ tipi halk ortasında daha çok ‘bulaşıcı sarılık’ diye bilinir. Besinle cinsel temasla ancak daha çok hasta kişinin dışkısının bulaştığı suyla ve besinle bulaşır.

‘B hepatiti’ dediğimiz ise daha çok kanla cinsel temasla bulaşan ve daha önemli sonuçları olan; siroz, kanser formunda olabilen bir tipi bunun. Geri kalan ‘C’ tipi, ‘D’ tipi, ‘E’ tipi hepatitler ise biraz daha az görülür.

Türkiye 1998’den beri ‘B’ tipine, 2011’den beri ‘A’ tipine karşı bütün çocukları yaygın bir formda aşılıyor. Dolasıyla bu tip hepatitleri çok az görmeye başladık ancak bu son virüs aslında şimdiye kadar hepatitlerde pek karşımıza çıkan bir virüs değildi” dedi.

GİZEMLİ HEPATİT VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

Birinci hadiseler bir aydan kısa bir müddet evvel İskoçya’da görüldü ve İngiliz sıhhat yetkilileri, üç ay içinde, bir yıllık olay tespit ettiklerini söyleyerek uyardı.

Uzmanlar, gizemli heptatit virüsü belirtisinde hadiselerin birçoklarının başlangıçta mide bulantısı ve ishalden şikayet ettiğini daha sonra sarılık belirtileri (cildin/gözlerin sararması) görülmeye başladığını aktardı. Uzmanların açıkladığı öbür semptomlar ortasında koyu renkli idrar, gri renkli dışkı, kaşıntılı cilt, kas ağrısı, ateş, uyuşukluk, iştahsızlık ve mide ağrıları da yer aldı.
Uzmanlar, çocukların fizikî ve zihinsel sıhhati için telaşlara yol açan karantinaların çocukların bağışıklığını zayıflatmış ve onları virüse karşı daha hassas hale getirmiş olabileceğini vurgularken, rahatsız edici patojenlerin daha büyük bir tehdit oluşturmak için mutasyona uğramış olabileceğini de öne sürdü.

GİZEMLİ HEPATİT VİRÜSÜ BULAŞIR MI?

Prof. Dr. Ceyhan, Dünya Sıhhat Örgütü’ne (DSÖ) dünyadan bu halde toplam 169 hadise bildirildiğini hatırlatarak,

“Bunun 114 tanesi İngiltere’den bildirildi. Münasebetiyle da ‘etken bir adenovirüs olabilir’ diye bir fikir doğdu ancak adenovirüsün bu türlü bir şey yapmadığını bildiğimiz için hala biraz kuşkudayız. Yani çok kabul görmüş bir olay değil.

Bu olaylarda birinden öbürüne bulaş gösterilmedi. 169 hadisenin tamamı birbirinden bağımsız hastalar. O yüzden Covid-19 salgını üzere bir ülkeden öteki bir ülkeye yayılma durumu üzere bir şeyi çok beklemiyoruz. Yayılsa bile o süratle büyük bir yayılma olmayacaktır. Bunu biraz da vakit gösterecek ne süratle yayılma durumu olacağını.

Ayrıyeten bu olayların yalnızca yüzde 20sinde Covid-19 görülmüş. Bu da esasen şu devirde çocukların Covid-19 geçirme durumu olduğu için artık beklenmeyen durum değil. Yani bunun Covid-19 ile bir ilgisi yok.

Bunun Covid-19la ilgisi fakat şöyle; Covid-19 önlemlerini kaldırdığınızda çocuk bu virüsle karşılaşıyor. Bağışıklığı da kâfi değil. Onun sonucunda hasta olma riski doğuyor” diye konuştu.

ABD’de birinci görüldüğü yer olan Alabama’da incelemelerde bulunan yetkililer yeni bilgileri ve test sonuçlarını paylaştı. 1 Ekim 2021 sonrasında hastaneye yatırılan 9 hastanın datalarını tahlil eden uzmanlar bu hastalıkların birbiriyle teması olmadığını ve çocukların sıhhat durumlarının düzgün olduğunu duyurdu Yetkililer ABD’de tespit edilen hastaların yaş ortalamasının 3 olduğunu da belirtti.

Yapılan açıklamada, çocuklarda yapılan Covid-19 testi sonucunda hiçbirinin hasta olmadığı aktarıldı. Ancak bilim insanları çocuklarda bu hastalığın sebebi olarak adenovirüsü gösterdi. CDC, 9 hastanın tamamında adenovirüs tespit edildiğini aktarırken, 6’sında Epstein-Barr virüsü olduğunu da kayıtlara geçti.

CDC, Hastaların 3’ünde akut böbrek yetmezliği olduğu ve ikisinin de böbrek nakli olduğunu belirtirken, böbrek nakli geçiren hastalar da dahil olmak üzere bütün hastaların ya düzgünleştiğini ya da düzgünleşme sürecinde olduğunu duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.