Finlandiya Başbakanı’ndan ‘parti’ reaksiyonlarına karşılık: Olduğum kişi olacağım

Finlandiya’nın 36 yaşındaki Toplumsal Demokrat Partili Başbakanı Sanna Marin, bir rock şenliğindeki üslubuyla konuşulmasının akabinde bu sefer de parti manzaralarıyla gündemde. Marin, Instagram’da paylaşılan bir görüntüde, Fin rapçi Petri Nygard ve pop müzikçisi Antti Tuisku’nun müzikleri eşliğinde ortalarında ünlü isimlerin de bulunduğu arkadaşlarıyla dans ederken görülüyor.

Marin’in eğlendiği manzaralar toplumsal medyada birçoklarından beğeni toplasa da, başta muhalefet partileri olmak üzere bir kısmın de reaksiyonunu çekti. O denli ki, sağcı popülist muhalefet başkanı Riikka Purra, mevzuyu başbakanın uyuşturucu testi yaptırmasını isteme noktasına vardırdı. Purra, imgeler sonrasında “şüpheler oluştuğunu” öne sürdü.

Tepkilere karşılık veren Marin, uyuşturucu suçlamasını reddederek imajlarda yalnızca içki içtiğini ve yalnızca ‘şamatacı bir formda partilediğini’ söyledi.

‘TAMAMEN YASAL ŞEYLER’

Dünyanın en genç başbakanı olan Marin, “Dans ettim, müzik söyledim, partiledim – büsbütün yasal şeyler. Ve diğerlerinin uyuşturucu kullandığını gördüğüm yahut kullandığını duyduğum bir durumda bulunmadım” dedi. Marin, “Benim bir aile hayatım var, iş hayatım var ve arkadaşlarımla geçirdiğim boş vaktim var. Yaşıtlarımla büyük ölçüde aynı” diye konuştu.

‘UMARIM KABUL EDİLİR’

Davranışlarını değiştirme gereksinimi hissetmediğini söyleyen Marin, “Tam olarak şu ana kadar olduğum kişi olacağım ve umarım bu kabul edilir” dedi. Marin, kelam konusu imgelerin çekildiğini bildiğini lakin sızdırılmasına üzüldüğünü de ekledi.

Marin, yakın vakitte bir rock şenliğinde görüntülenmişti. Covid-19 olumlu bir şahısla teması sonrasında bir kulübe gittiğinin ortaya çıkması sonrasında da özür dilemişti.

Alman gazetesi Bild ise Marin’i dün ‘dünyanın en cool başbakanı’ seçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.