Erdoğan, Yunanistan’ı ikaz etti, Atina idaresinden cevap geldi

Türkiye ile Yunanistan ortasında son periyotta yaşanan gerginlik karşılıklı açıklamalarla tırmanıyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina idaresini amaç alan sert açıklamalarına Atina idaresinden karşılık geldi.

Son periyotta Türkiye ile Yunanistan ortasında karşılıklı yapılan açıklamalarla gerginlik tırmanırken, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ın adaları silahlandırmasına ait “Yunanistan’ı, tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, telaffuzlardan ve hareketlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz” dedi.

Erdoğan,  “Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyeceği üzere adaların silahlandırılması konusunda milletlerarası mutabakatların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır.” sözlerinde bulundu.

Erdoğan’ın bu kelamlarına Atina idaresinden cevap gecikmedi. Yunanistan, Erdoğan’ın ‘adaları silahlandırmakla’ ilgili suçlamalarını reddetti.

‘TARİH DIŞI İDDİALAR’

Yunan hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou yaptığı açıklamada, “Uluslararası hukuka ve memleketler arası mutabakatların yerine tarihte duyulmamış argümanlar yahut temelsiz mitler geçemez.” dedi.

Oikonomou, “Kesinlikle hiçbir şey, hiçbir halde egemenlik haklarımıza ve ulusal egemenliğimize ziyan veremez. Bu nedenle Türkiye’yi provokatif telaffuzlarını bırakmaya ve milletlerarası hukuk bağlamında tek yolun sorumlu ve dürüst konuşmadan geçtiğini idrak etmeye çağırıyoruz” dedi.

Dün de Yunan Dışişleri Bakanlığı, ‘uluslararası mutabakatlar ile oluşan durumu’ gösterdiğini öne süren haritalar ile Ankara’ya cevap vermiş, Dışişleri Bakanlığı’ndan 16 farklı harita görseli paylaşılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.