Emine Erdoğan, tarlada bayan çiftçilerle domates topladı

Emine Erdoğan, Ankara’da Akkaya Mahallesi’nde yetiştirdikleri Ayaş domateslerini hasat eden bayan çiftçileri ziyaret etti.

‘Ata Tohumu Projesi’ kapsamında üretilen domateslerin toplanmasına yardım eden Erdoğan, çiftçilerle sohbet etti.

Zeynep Varol’u (7) da seven Erdoğan, domatesin yanı sıra patlıcan, kabak, taze soğan üzere tarladaki başka yerli eserlerden de topladı.

Tarladaki eserleri yerinde topladı

Emine Erdoğan’a, eserlerin ekimi ve yetiştirilmesine ait bilgi veren Ayaş Akkaya Ziraî Kalkınma Kooperatif Lideri Zehra Varol ve Ayaş Belediye Lideri Burhan Demirbaş, domateslerin kimyasal gübre ya da ilaç kullanılmadan üretildiğini, tarım zararlılarıyla da ısırgan otundan elde edilen doğal ilaçlamayla uğraş edildiğini anlattı.

Ayrıca cet tohumundan üretilenlerin öbür domateslere nazaran raf ömrü kısa olduğu için kooperatif tarafından salça, sos, domates suyu, turşu ve atlet içeceği üzere eserler yapılıp kıymetlendirilmesi için teşebbüslerde bulunulduğu aktarılan Erdoğan, kimyasal kullanılmadan doğal üretim yapılmasını desteklediklerini belirtti.

“En büyük hayalim yaygınlaşması”

Ata tohumu ile mahallî üretim yapılmasından duyduğu memnuniyeti lisana getiren Emine Erdoğan, “En büyük hayalim, inşallah bunun yaygınlaşması. Tabi üreticiye daha cazip hale getirilmesi için uğraş edeceğiz, çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Himayesinde yürütülen ‘Ata Tohumu Projesi’ projesinin devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Üretici istediği vakit gidip bu cet tohumlarından alıp ekebiliyor. Bu da uzun vakittir yapmak istediğimiz bir şeydi, çok şükür. Artık maksadımız, bunu yaygınlaştırmak, tohumları üretici ve tüketiciyle buluşturmak” diye konuştu.

“Çoğu üreticiler cüret edemiyor zira daha çok emek istiyor”

Ata tohumu ile lokal üretim yapan Varol’u tebrik eden Erdoğan, dedi.

Her hafta sonu meskende menemen pişirdiklerini anlatan Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da menemeni sevdiğini söyledi. Üreticilerin, geçmişte sebzelerden ‘tohumluk’ sakladığını fakat randımanın az olduğu gerekçesiyle artık bunun yapılmadığını anlatmaları üzerine Erdoğan, “Yanlış bilgi maalesef. Kimi şeylerin geriye dönüşü imkansız. Keşke bir mucize olsa” dedi.

DHA’nın aktardığına nazaran Emine Erdoğan, daha sonra bayan çiftçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.