Elektrik artırımı açıklandı

Elektrikte eylül tarifesi belirli oldu. Endüstride kullanılan elektriğe yüzde 50, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20 artırım geldi.

Doğalgazın akabinde bir artırım da elektriğe geldi. Konutlarda kullanılan elektriğe eylül ayından itibaren yüzde 20 artırım yapıldığı duyuruldu. EPDK tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Pandeminin tesirlerinin global ekonomilerde tesirini sürdürdüğü bir periyotta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya güç piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirmiştir.

‘Küresel güç krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte neredeyse bütün ham unsur fiyatlarında fevkalâde artışlar yaşanmış bu durum ülkemizdeki güç üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir.

Özellikle son aylarda global piyasalardaki güç hammadde fiyatlarındaki artışların makul düzeyleri geçmesi sebebi ile son elektrik tarifelerinde mesken ve ziraî faaliyetler abone kümeleri için %20, kamu ve özel hizmetler kesimi ile öbür aboneler kümesi için %30, sanayi abone kümesi için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla bir arada 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek meblağ 173,46 TL olmuştur.

Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi prestijiyle yürürlüğe girecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.