Civan Canova’nın vefatının üzerinden bir yıl geçti

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Civan Canova‘nın vefatının üzerinden bir yıl geçti.

Tam adı Ahmet Civan Canova olan sanatçı, tiyatrocu Mahir Canova ile Gündüz Sencer’in çocuğu olarak 28 Haziran 1955’te Ankara’da dünyaya geldi.

Canova, ilkokul yıllarında Ankara Radyosu’nda babasının yönetmenliğini yaptığı Radyo Çocuk Saati’nde küçük roller aldı.

İlkokuldan sonra yatılı olarak TED Ankara Kolejinde okuyan usta oyuncu, 1974 yılının yaz aylarında Yılmaz Güney’in Arkadaş filminde oyunculuğa başladı.

Canova, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümüne 1974’te kaydoldu. Öğrenciliği sırasında Şerif Gören’in yönettiği “Nehir” adlı filmde rol aldı.

Konservatuvardan 1979’da mezun olan ve Devlet Tiyatroları kadrosuna giren Canova, İstanbul Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başladı, birçok oyunda görev aldı.

Usta oyuncu, tiyatronun yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı. Uzun zaman filmlerde zengin ve şımarık çocuk rollerini canlandırdı.

Dizi ve filmlerde hayat verdiği roller sinema ve televizyon seyircisi tarafından çok sevilen Canova, ömrünün son döneminde beğenilen rollerde oynadı.

Yazdığı tiyatro oyunlarıyla çok sayıda ödül aldı

Yazarlığa ilk kez, 1989’da “Kör Buluşma” isimli bir film senaryosu yazarak başlayan Canova, 1994’te ilk oyunu “Kıyamet Sularında”yı yazdı. Bu oyunu Kenan Işık tarafından sahnelendi, İsmet Küntay En İyi Yazar Ödülü’ne ve Avni Dilligil En İyi Tiyatro Yazarı Ödülü’ne değer görüldü.

Birçok dizi ve filmde yer alan sanatçı, 2006’da “Eve Dönüş” filmindeki işkenceci polis rolü ile Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü, 2011’de de “Ölüleri Gömün” oyunundaki rolü ile Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü kazandı.

Usta oyuncu, tedavi gördüğü hastanede 67 yaşındayken 20 Ağustos 2022’de hayatını kaybetti. Canova’nın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Canova’nın rol aldığı bazı yapımlar arasında “Arkadaş”, “Nehir”, “Mutlu Ol Yeter”, “Çiçek Taksi”, “Eve Dönüş”, “Karadayı” ve “Üç Kuruş” gibi sevilen film ve diziler yer alıyor.

Kaynak: AA / Fatih Türkyılmaz – Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx