Çin’de robot taksiler yaygınlaşıyor

Çin’de ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeniyle yüz binlerce kişi hayatını yitirdi. Fakat son aylarda, Çin’de hayat olağana dönmeye başladı.

Normalleşmenin başlaması, birinci olarak 2018 yılında üretilip test edilen şoförsüz robot taksilerin tekrar gündeme gelmesini sağladı.

Çin’de yüzde  54,3 ile arama motoru pazarının büyük bir kısmını elinde bulunduran ve Google’ın önünde yer alan Baidu, aylarca süren testlerin akabinde şoförsüz “Robotaxi” hizmetini geçtiğimiz aylarda belli bölgelerde başlattı.

Robot taksiler ülke geneline yayılıyor

İHA’da yer alan habere nazaran, Çin’de teknoloji devi Baidu’nun geliştirdiği robot taksi uygulaması ülke genelinde kullanılmaya hazırlanıyor.

Çinli teknoloji devi Baidu’nun geliştirdiği araçların, otonom sürüş hizmetleri platformu Apollo Go ile ülke genelinde hizmet vermesi planlanıyor.

Apollo Go, başşehir Pekin’in de ortalarında bulunduğu dört kentte ticari emelli otonom sürüş hizmeti veriyor.

Araçlarda beklenmedik durumlarda müdahalede bulunmak üzere güvenlik emelli bir şoför de bulunuyor.

Öncelikle belirlenen kentlerdeki pilot bölgelerde test edilen araçların, gelecekte kent içinde de yaygın halde hizmet vermesi planlanıyor.

Apollo Go’nun araçları, Wuhan ve Chongqing kentlerinde de toplam 45 kilometrekarelik alanda hizmet vermeye başlayacak.

Kullanıcılar, taşınabilir uygulamalar üzerinden fiyat karşılığında robot taksileri bulundukları yere çağırabilecek. Şirket, otonom sürüş hizmetlerini 2030 yılına kadar 100 kente genişletmeyi hedefliyor.

Yeni şoförsüz araçlar geliyor

Baidu’nun geliştirdiği 6. kuşak otonom araç olan Apollo RT6, sökülebilir direksiyonlu dizaynıyla evvelki modellerden ayrılıyor.

Temmuz 2022’de lansmanı yapılan yeni modelin Çin’de 2023 yılında yollara çıkması planlanıyor.

Baidu’nun şu ana kadarki en gelişmiş otonom sürüş sistemi olan L4’ü kullanan Apollo RT6, 8 LiDAR ve 12 kamera dahil olmak üzere 38 sensörüyle sertliği yüksek ve uzun aralıklı algılama hüneriyle donatıldı.

Birkaç yıldır geliştirme ve deneme çalışmalarını sürdüren Baidu’nun şoförsüz araç filosunda 500 otonom araç bulunuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.