BM: Ukrayna silahlı kuvvetlerinin sivillere saldırdığı belgelendi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen haftalık basın toplantısında, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet‘in açıklamasını okudu.

Bachelet, açıklamasında, “Bu 8 hafta boyunca uluslararası insancıl hukuk sadece göz ardı edilmekle kalmadı, görünüşe göre bir kenara atıldı” ifadesini kullandı.

Yüksek Komiser Bachelet, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarının sivillerin hayatını mahvettiğine, ülkenin insani krize sürüklendiğine işaret ederek, tüm tarafları uluslararası insan hakları hukukuna saygı göstermeye çağırdı.

Ukrayna ordusu da suçlandı

Bachelet, Ukrayna’daki BM İnsan Hakları İzleme Misyonu’nun (HRMMU) da ülkenin doğusunda Ukrayna silahlı kuvvetlerinin sivillere yönelik ayrım gözetmeyen saldırılarda bulunduğunu, sivil kayıplara ve sivil nesnelere zarar veren silahlar kullandığını belgelediğini açıkladı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda 24 Şubat-20 Nisan arasında en az 2 bin 345 sivilin yaşamını yitirdiğini, 2 bin 919 sivilin yaralandığı bildiren Bachelet, sivil kayıpların yüzde 92,3’ünün Ukrayna ordusunun kontrolündeki bölgelerde meydana geldiğini kaydetti.

Bachelet, sivil ölü ve yaralı sayısının tespit edilenden çok daha yüksek olabileceğini vurguladı.

‘Savaş suçu teşkil eder’

Rus ordusunun Ukrayna’da ayrım gözetmeksizin sivil bölgeleri bombaladığını, sivilleri öldürdüğünü, hastane ve okul gibi sivil altyapıyı harap ettiğini aktaran Bachelet, bu eylemlerin savaş suçu teşkil edebileceğini belirtti.

Bachelet, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde yer alan Kramatorsk kentindeki tren istasyonunun 8 Nisan’da Rusya tarafından misket bombalarıyla vurulduğunu, 60 sivilin öldüğünü ve 111 sivilin yaralandığını anımsattı.

3 bin sivil tıbbi yardım alamadığı için öldü

Sivillere yönelik katliam iddialarıyla dünya gündemine giren Buça’daki duruma da değinen Bachelet, BM İnsan Hakları çalışanlarının Buça’da 9 Nisan’da yaptığı bir görev esnasında, yargısız infaz da dahil olmak üzere 50 sivilin öldürüldüğünü belgelediğini aktardı.

“En az 3 bin sivilin tıbbi bakım alamamaları ve çatışmalar sırasında sağlıkları üzerindeki baskı nedeniyle öldüğünü tahmin ediyoruz” ifadesini kullanan Bachelet, sivillerin Rus silahlı kuvvetleri tarafından haftalarca barınaklarda kalmaya zorlanmasının da bunda etkili olduğuna dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.