Birçok Altın Tahmini Çıkan İsim: Haziran’da Bunları Bekleyin!

Altın fiyatları Cuma günü yatay seyretti ve bir aydan uzun bir süre sonra haftalık bazda yükselişe geçti. ABD doları yirmi yılın en yüksek seviyesinden geriledi ve ABD ekonomik büyümesine ilişkin artan endişeler, güvenli liman talebini canlandırdı. Bu sırada, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Haziran ayına dikkat çekti. İşte detaylar…

İslam Memiş, piyasaların dengelenme sürecinde olduğunu düşünüyor

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere 2021’in son haftalarında yaşanan volatilitenin sonlanacağını tahmin etmiş ve o zamandan beri değerli metale yönelik yorumlarıyla gündeme gelen İslam Memiş, yeni yorumlarını aktardı. Uzman isim, özellikle Haziran ayına dikkat çekti. Öncelikle kripto para piyasaları da dahil olmak üzere genel piyasadaki düşüşten bahseden Memiş, bunun arkasında Merkez Bankası’nın baskılanmasıyla gelen dengelenme sürecinin olduğunu düşünüyor.

Kripto paraların, altın karşısında yükseliş yaşaması gerektiğini savunan isme göre bu baskı, ay sonuna kadar devam edebilir. Ancak Haziran ayında yaşanmasını beklediği tepki yükselişleri nedeniyle kripto para piyasasını iyi yönde etkileyebileceği düşünülüyor.

Altın bundan sonraki süreçte nasıl hareket edecek?

Geçtiğimiz ay uzman, Mayıs ve Haziran aylarında değerli metal yükselişinin devam edeceğini düşündüğünü belirtmişti. Şimdi ise bu sürecin devamının Merkez Bankası’nın faiz kararına yönelik açıklamalarla şekilleneceği düşünülüyor. MB’nin piyasalara yönelik devreye girmesi durumunda, aşağı yönlü bir fiyat hareketinin görülebileceğini düşünen uzman isim, bu durumda dolarda 16 liranın kaydedilmesi gerektiğini belirtiyor.

Genel olarak dövizi değil, altın ve gümüşü yatırım aracı olarak değerlendirdiğini ifade eden İslam Memiş, “Getiriye bakmak lazım. Son 10-20 yıllık getirilere bakmak lazım, doların değer artışları bizi etkiliyor ama yatırım aracı olarak nitelendirmiyorum doları,” ifadelerini kullanıyor. Gram altının, yatırımcısına en fazla kazandıran yatırım aracı olarak devam ettiğini aktaran Memiş, Haziran ayında piyasada daha iç odaklı gelişmelerin yaşanabileceğini düşünüyor. Bunlara örnek olarak “yeni tedbirlerin açıklanması, yeni hamlelerin gelebilmesi, sıcak para akışının yükselmesi” gibi faktörleri gösteriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.