Bayanların karar sürdüğü yeni bir dünya anlatısı: Masal Bayan

Kadının geçmişten günümüze, mitlerden masallara toplumdaki yerine atıfta bulunan bir kitapla okurlarının karşısına çıkarken, Sema Çeker’in birinci kitabı Masal Bayan, okurunu yüzyıllar öncesinin büyülü atmosferine davet ediyor.

Oyuncu, eğitmen ve öykü anlatıcısı Sema Çeker’in kalbine; asırlardır süregelen masal kalıplarında art planda ve güçsüz olarak resmedilen bayan karakterlerin öykülerini tekrar yazma ateşi düşmüş.

Bu masallar, ataerkil toplum yapısının dayattığı normlar sebebiyle kendi kabuğuna çekilen bayanların, bir kelebek misali kozasından kurtulup özgürleşmesini anlatmış.

Cesaret ve azimleriyle kadınlar

Bu bayanlar cüret ve azimleriyle, savaşçı karakterleriyle, özgüvenleriyle, güçlü maneviyatlarıyla aslında hepimizin içindeki o kıvılcımın temsili imiş.

Haydi gelin, daima birlikte alt edelim canavarları, üç başlı ejderhaları, makus kalpli büyücüleri, zalim padişahların zorbalıklarını ve zorla öpmeye çalışan yakışıksız kurbağaları…

Başarılı bir tiyatrocu ve öykü anlatıcısı olan Sema Çeker’in hayallerinin eseri olan Masal Bayan fevkalâde kurgusu ve sıra dışı anlatımıyla edebiyatseverlerin karşısına çıkıyor.

Masal Bayan’ın masalları bizim bildiğimiz, bayanların hor görüldüğü ya da art planda bırakıldığı masallardan değil, baştan yazılan ve bayanın hak ettiği bedeli öne çıkaran masallardan oluşuyor.


Masallarda kadınlar

Sema Çeker’in kaleminden çıkan tüm bu masallar ve mitlerin bugüne kadar, “Kadınlar masallarda daima öpülüyor, eziliyor” diyenlere kaynaklık edip, ilham olması bekleniyor.

Yeni bir kainatın kapıları

Yüzyıllardır Türk kültür ve edebiyatının kıymetli bir temsilcisi olan masallar, Masal Kadın”da kavuştuğu yeni biçimleriyle okurlarının beğenisini kazanmayı bekliyor.

Bazen devler ülkesinde, bazen büyücüler diyarında ya da altın kaplamalı saraylarda maceradan maceraya koşan bayanlar, bu yeni hâlleriyle edebiyat okurlarına değişik bir kozmosun kapılarını açıyor.


Bilge ve yırtıcı kadınlar

Sema Çeker’in birinci kitabı Masal Kadın’ın her dizesinde, aştığımız her maniyle birlikte içimizdeki bilge ve yırtıcı bayana vurduğumuz kilitlerden birinin açılmasına müsaade verelim.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.