Bağımsız 3 vekilden ortak kanun teklifi: Yeni partinin ayak sesi mi?

ANKARA – İYİ Parti’den istifa eden Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, önce İYİ Parti’den ardından Zafer Partisi’nden istifa eden Adana Milletvekili İsmail Koncuk ve Memleket Partisi’nden istifa eden İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi bağımsız olarak TBMM çatısı altında çalışmalarını yürütüyor.

Bağımsız üç milletvekili milyonlarca emeklinin dört gözle beklediği bayram ikramiyelerine ilişkin ortak imzayla kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığı’na sundu. Milletvekilleri Ok, Koncuk ve Çelebi, bin 100 TL olan bayram ikramiyelerinin asgari ücrete endekslenmesini, tüm emeklilere yılda iki kez net asgari ücret tutarında ikramiye verilmesini talep etti.

KONCUK: ÖRNEK OLMAK İSTEDİK

Üç bağımsız milletvekilinin aynı konuda ortak imzayla kanun teklifi vermesi, “yeni parti kuracaklar” iddiasının dile getirildiği gündemde dikkat çekti. Ortak imza sahiplerinden olan Koncuk, “Üç bağımsız milletvekilinin bir doğruda birleştiğini” söyledi.

Üç ismin de ortak bakış açılarına sahip olduğunu, gerekirse yeniden kanun teklifi hazırlayarak ortak verebileceklerini ifade eden İsmail Koncuk, “Ortak tavır gerçekleştirdik, gayet güzel bir örnek oldu. Keşke bütün partiler milletin dertleri için ortak kanun teklifi verebilse” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama Meclis’te ne oluyor? A partisinin verdiği kanun teklifini B partisi reddediyor. Milletin yararına olup olmaması hiç önemli değil, muhalefet partisiyse iktidar, iktidar getiriyorsa muhalefet reddediyor. Netice itibariyle kaybeden millet oluyor. Biz üç bağımsız milletvekili güzel bir şey ortaya koyduk. Demek ki milletimizi ilgilendiren doğru konularda doğru ortak tavrı gösterebiliyoruz. Buna milletin ihtiyacı var. Biz de örnek olmak istedik.”

‘PARTİ KURMADIK, BÖYLE BİR ÇALIŞMAMIZ DA ŞU AN SÖZ KONUSU DEĞİL’

Siyasi partilerden ayrılarak bağımsız olarak Meclis’te görev yapan üç milletvekilinin yeni bir siyasi parti kuracakları iddiaları da gündeme geldi. Ortak imzayla kanun teklifi vermelerinin yeni partiye işaret olup olmadığını sorduğumuz İsmail Koncuk, “Biz üçümüz parti değiliz. Bir parti kurmadık. Böyle bir çalışmamız da şu an itibariyle söz konusu değil. Bugün itibariyle. Milleti ilgilendiren, 13 milyon emeklimizi ilgilendiren bir kanayan yarayı kanun teklifiyle gündeme getirmiş olduk” dedi.

Bugün için söz konusu olmayan parti kurma çalışmasının yakın gelecekte açığa çıkıp çıkmayacağını sorduğumuz Koncuk, bu sorumuza ise, “Yarını ancak Allah bilir. Şu anda böyle bir çalışmamız söz konusu değil” ifadeleriyle yanıt verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.