Bağcılar’da, komşusunu boğup yaktığı sav edilen sanık hakkında mütalaa açıklandı

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde, 71 yaşındaki Gülcemal Coşar, komşusu olan anaokulu öğretmeni Beğenilen Aytar (34) tarafından evvel tülbentle boğuldu, sonra üzerine yanıcı bir unsur dökülerek canlı canlı yakıldığı tez edildi.

Coşar’ın bileziklerini yağmalamak için olayı gerçekleştirdiği ileri sürülen Aytar, bayanın vefatına neden oldu.

Yargılanmasına devam edilen Aytar, Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada hazır bulundu.

Duruşmaya maktulün çocukları müşteki Dilek Kurt ve İbrahim Coşar da katıldı.

“Sanığın oturduğu binanın art çapraz binasının bahçesinde beyaz bir poşet gördük”

İHA’nın haberine nazaran; duruşmada şahit olarak dinlenen Orhan Coşar, şu tabirleri kullandı:

“Maktul Gülcemal Coşar büyük amcamın eşi olur. Akşam 20.30 üzere olay yerine geldim. Yanımda ağabeyim vardı. Polis bize akşam karanlık olmasından ötürü göremedikleri yerler olabileceğini bu nedenle bizim de etrafa bakmamızı rica etti. Bina etrafını dolaşmaya başladık. Sanığın oturduğu binanın art çapraz binasının bahçesinde beyaz bir poşet gördük. Elimizle yokladık bilezik üslubu bir şey olduğunu anladık. Poşeti polislere teslim ettik.”

“Ambulans sesi duyunca balkona çıktım”

Tanık olarak dinlenen sanık Beğenilen Aytar’ın ikiz kardeşi Halil Gökhan Aytar ise, “O gün meskende gündüz uyuyordum. Seslere uyandım. Kapıdan baktım. Yanımda Beğenilen ve annem de vardı. Bağrışma ve karışıklık seslerini duydum. Ambulans sesi duyunca balkona çıktım. Uyuduğum için kız kardeşim olay anında meskende miydi bilmiyorum. Lakin uyandığımda konuttaydı.” şeklinde beyanda bulundu.

Mütalaa açıklandı

Tanık beyanlarının akabinde mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın maktulün konutuna orta sıra girip çıktığını ve olay günü sanığın maktulün kolunda bulunan bilezikleri yağmalamak amacıyla maktulün konutuna girdiğini tabir etti. Mütalaada, sanığın maktulü evvel tülbent ile boğmaya çalıştığı akabinde kolundaki bilezikleri zorla alarak maktul Coşar’ın üzerine yanıcı unsur döküp ateşe vererek bilezikler ile olay yerinden ayrıldığı kaydedildi. Bileziklerin bir poşet içerisinde açık bir alanda bulunduğu da açıklanan mütalaada, Gülcemal Coşar tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği aktarıldı.

“Soğukkanlı ve planlı biçimde, tasarlayarak, yakıp eziyet çektirerek öldürdü”

Mütalaada sanığın itidalli ve planlı formda olayı tasarlayarak maktulü yakıp eziyet çektirerek öldürdüğü ve nitelikli yağma cürmü işlendiği kaydedildi.

Sanık Aytar’ın ‘tasarlayarak, canavarca hisle yahut eziyet çektirerek, bir hatası gizlemek, kanıtlarını ortadan kaldırmak yahut işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak maksadıyla taammüden öldürme’ ve ‘nitelikli yağma’ hatalarından ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

“Maktulü öldüren kişi ben değilim, gerçek fail dışarıda”

Mütalaaya karşı savunması sorulan Aytar, şu tabirleri kullandı:

“Ben mütalaayı kabul etmiyorum. Yapmadığım bir şeyden ötürü yargılanıyorum. Her gelen şahit, maktulün söylediği tabirleri lisana getiriyor. Maktul yaşamadığı için natürel ki de ispatlayamıyorum. Lakin ben bu kabahati işlemedim. Maktulü öldüren kişi ben değilim, gerçek fail dışarıda. 1 yıl 2 ay 8 gündür yatıyorum. Yapan her kimse dışarda elini kolunu sallayarak geziyor.

“Hakkımda hiçbir kanıt olmadan yargılanıyorum”

Gülcemal Coşar’ın konutunda torunlarının arkadaşının ile parmak izi çıktı. Benim o konuta girip çıktığım söyleniyor, pekala niçin benim parmak izim çıkmıyor? Hakkımda hiçbir kanıt olmadan yargılanıyorum.”

“Gün ışığı göremeyeceksin”

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatına mütalaaya karşı savunma yapması için mühlet vererek duruşmayı erteledi. Öte yandan, maktulün kızı Dilek Kurt duruşma salonundan çıkarken sanığa seslenerek “Cezanı çekeceksin. Benim annem mazlum.” diye bağırdı. Oğlu İbrahim Kerem Coşar ise Senin yatacak yerin yok. Gün ışığı göremeyeceksin.” dedi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 25 Nisan 2021’de Bağcılar’da meydana gelen olay anlatılmıştı. Olay günü polis gruplarına yangın çıkarmak suretiyle yağma cürmünün işlendiğine dair ihbar geldiği açıklanarak, polis ve sıhhat takımlarının olay yerine gelmesinin akabinde konutta yanmış formda bulunan Gülcemal Coşar’ın hastaneye kaldırıldığı iddianamede belirtilmişti. Gülcemal Coşar’ın kaldırıldığı hastanede yanık tedavisi görürken hayatını kaybettiği de iddianamede aktarılmıştı. İddianamede sanık Beğenilen Aytar ile maktul Gülcemal Coşar’ın komşu oldukları, Beğenilen Aytar’ın vakit zaman maktulün konutuna girip çıktığı anlatılmıştı. Olay günü Aytar’ın maktulün kolundaki bilezikleri yağmalamak hedefiyle maktulün konutuna girdiği ve evvel tülbent ile boğmaya çalıştığı akabinde kolundaki bilezikleri zorla alarak, maktulün üzerine yanıcı ve yakıcı husus döktüğü iddianamede belirtilmişti. Beğenilen Aytar’ın komşusunu ateşe verdiği akabinde bilezikler ile konutu yanar halde terk ettiği ve yağmalanan bileziklerin boşluk bir alanda bulunduğu iddianamede kaydedilmişti. İddianamede sanık Beğenilen Aytar’ın ‘yangın çıkararak taammüden öldürme’ ve ‘konuttan yağma’ hatalarından ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.