Ankara’nın mektubuna Atina’dan reaksiyon: ‘Gerçekleri çarpıtma girişimi’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Atina-Ankara ilgilerine dair Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO’ya gönderdiği mektuba Yunanistan’dan karşılık geldi. Kathimerini gazetesine konuşan diplomatik kaynaklar, Ankara’nın mektubunu ‘gerçekleri çarpıtma girişimi’ olarak niteledi.

Türkiye’den Yunanistan’a yöneltilen suçlama ve savların ‘uluslararası hukukun temel unsurlarıyla, bilhassa de memleketler arası deniz hukukuyla çeliştiği’ savunuldu. Yunanistanlı kaynaklar, ‘Türkiye’nin uzun müddettir devam eden, temelsiz ve yasadışı tek taraflı argümanlarını mide bulandırıcı bir formda tekrarladığını’ ileri sürdü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın BMGK’nin tüm üyelerine, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e birer mektup göndererek ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’ın toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerini’ ileteceği duyurulmuştu. Bunun akabinde, Çavuşoğlu’nun da ‘Ege problemlerinin tahliline ait Türkiye’nin tavrını ve görüşlerini açıklayan’ mektuplar gönderdiği belirtildi.

Türkiye, Yunanistan’ı Ege Denizi’nde askerden arındırılmış statüye sahip adaları ‘işgal etmekle’ ve Girit’te konuşlu S-300 hava savunma sistemlerini kullanarak F-16 savaş uçaklarını ‘taciz etmekle’ suçluyor. Yunanistan, tezleri reddederken Türk uçaklarının bildirim yapmadıklarını ve hava alanını ihlal ettiği suçlamasını yöneltiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.