Altın fiyatları ne kadar oldu? (24 Mayıs 2022)

Altın yükseliyor. Haftanın ikinci iş gününde en çok aranan cümle “altın neden yükseliyor, altın yükselmeye devam eder mi ve altının gramı 1000 lira olur mu?” soruları oldu.

Dün, ons fiyatındaki yükselişe paralel bedel kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,5 artışla 949,5 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 10.45 prestijiyle evvelki kapanışına nazaran yüzde 1,3 artışla 961,5 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.576 lira, Cumhuriyet altını da 6.438 liradan satılıyor.

Yükseliş eğilimini üst üste 5’inci süreç gününe taşıyan altının ons fiyatı, şu dakikalarda evvelki kapanışına nazaran yüzde 0,2 artışla 1.856,7 dolardan süreç görüyor.

Analistler, global çapta enflasyonist baskıların devamına işaret eden gelişmeler ve resesyon dertlerinin yatırımcıları temkinli olmaya ittiğini belirterek, inançlı limanlara olan talebin arttığını kaydetti.

“FED EYLÜL’DE ORTA VEREBİLİR”

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları da piyasaların odağında kalmaya devam ederken, dün Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic gelecek iki ay içinde beklenen yarım puanlık faiz artışlarının akabinde enflasyon ve iktisat üzerindeki etkiyi pahalandırmak için faiz artırımına eylülde orta vermenin mantıklı olabileceğini söyledi.

Bugün, devam eden Davos Doruğu’ndan gelecek haber akışının yanı sıra Fed Lideri Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını aktaran analistler, bilgi gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) öne çıktığını tabir etti.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.830 ve 1.800 doların takviye, 1.880 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.