AKP’li Ünal’a soru sormak isteyen gazeteciye engelleme

AKP Küme Başkanvekili Uzman Ünal’ın Kahramanmaraş ziyareti sırasında, Ünal’a soru sormak isteyen bir gazeteci engellendi.

Olay, AKP Küme Başkanvekili Uzman Ünal’ın Kahramanmaraş Tevfik Kadıoğlu Bulvarı ve Kanlıdere Köprüsü proje inşaatlarını incelemesi sırasında yaşandı.

Bir esnaf, Yetenekli Ünal’a yol inşaatının işlerini olumsuz olarak etkilediğini belirterek, sorunun tahlili için ilgililere müracaatta bulunduğunu hatırlatıp, “Ben zırt pırt taşınabilecek bir esnaf değildim. Dedim ki, ‘Benim 1 milyona yakın ödemem var, iki ay sonra, bana bir tahlil bulun, yardımcı olun’ dedim” diye yakındı.

Bu sırada orada bulunan Kanal Maraş grubu de, esnaf ile Ünal ortasındaki diyaloğu haberleştirmek için çekim yapmaya başladı.

O esnada ise takım, olay yerinde bulunan ve polis olduğu ileri sürülen, sivil giysili bir kişi tarafından engellenmeye çalışıldı.

BENİ NEDEN ENGELLİYORSUN?

Engellemeye karşı çıkan Kanal Maraş Genel Yayın Direktörü Mustafa Karaaslan, Ünal ile manzara çekimini engellemeye çalışan kişi ortasında kayda giren manzaralarda, Mustafa Karaaslan’ın “El hareketi yapma” dediği, kendisini engellemek isteyenin ise “Bağırma, bağırmayacaksın” tabirleri imajlara yansıdı. Tartışma sırasında gazeteci Karaaslan ise “Bakan Bey’e bir şey soracağım, basını sen susturamazsın, niçin bana müdahale ediyorsun, bana el hareketi yapma” dedi.

Tartışma sırasında Mustafa Karaaslan’ın “Bu rezalet. Basın olarak Sakarya Mahallesi esnafının badirelerini röportaj yapmak için gelmişiz. Sayın Bakanı görüyoruz. Yanına yaklaştırmıyorlar” biçimindeki konuşmasının kayda girdiği görüldü.

NİYE BAĞIRIYORSUN?

Karaaslan, Ünal’a soru sormak üzere heyetin yanına tekrar yaklaştı. Ünal, Karaaslan’a “Niye orada bağırıyorsun” dedi.

Karaaslan, “Sayın Bakanım. Tesadüf, akşamki canlı yayına bir ayrıntı alalım dedik. Vatandaşlarla röportaj yapıyoruz. Mağduriyetleri var, onu lisana getirdiler. Tesadüf sizi gördük. Vatandaşa da şunu soruyoruz. ‘90 günde yapılmasının kelamı verildi, biter mi’ diye. Sizi de görünce, birebir soruyu size sormak istiyoruz. Beni itekliyor” diye konuştu.

Ünal, “Burada ben bir Urfalı vatandaşı dinliyorum. Artık o kardeşimi dinlerken, tahminen o kardeşim bu konuşmanın kayıt alınmasını… Mağduriyetini tabir ettiği için kayıt altına alınmasını istemiyor. Benim vatandaşla yaptığım özel görüşmeye, şahsî dataların korunması çerçevesinde bir gazeteci olarak hürmet duymanı bekleriz. Sen burada şayet çekim yapacaksan, o özel konusunu anlatan vatandaşın buna müsaadesi var mı, yok mu o bireyden müsaade istemen gerekir” dedi.

ÖZEL GÖRÜŞÜYORUZ

Karaaslan, Ünal’a kendisinin engellenmesi sırasında neden müdahale edilmediğini sorunca da, tıpkı anda öbür gazetecilerin de çekim yaptığı ve esnafın özel olmayan bir mevzuyu lisana getirdiğini görmezden gelerek, “Mustafa Beyefendi, o kişi ile özel konusunu görüşüyoruz. Müsaadesi olmadan çekme hakkın, gazeteci olarak yok” dedi. Bunun üzerine Karaaslan, “Hiçbir siyasetçi, yanınızda gezen biri de bizi itekleyemez” karşılığını verince, Uzman Ünal, “Ben istediğim üzere çekim yaparım, deme hakkına sen sahip misin? Vatandaşla özel bir bahis görüşüyorum. Sen bana diyorsun ki ben canımın istediği üzere seni kameraya çekerim, diyorsun. Her birinin kamusal alanda da olsa özel bir konusu olabilir. Bu mevzuda müsaade almak gerekir, diyorum” diye konuştu.

O DEVLETİN POLİSİ

Tartışmanın devamında Gazeteci Karaaslan Yetenekli Ünal’a “Şu şahsın sayın Bakanım, kim olduğunu söyler misiniz” sorusu ile kendisini engellemeye çalışan kişinin kim olduğunu öğrenmek istedi. Ünal ise “O devletin memuru, o devletin polisi. O arkadaşımızın müdafaa vazifesi var. Müsaadesiz çekim yapmanıza müsaade etmemiş” dedi. Karaaslan ise Ünal’a “Sayın Bakanım, bundan sonra hiçbir formda, sizin hiçbir programınızı, rastgele bir söyleşinizi çekmiyoruz” dedikten sonra, yayın anonsunu “Soru sormak istedik. Polis olduğu söylenen kişi bize hareket yaparak, kalabalığın içinden çıkmayı söyledi. Buna müdahil olduk. Bunun tamamını yayınlayacağız” kelamlarını kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.