Akbank çöktü mü… Banka’dan açıklama geldi

Akbank mobil ve internet bankacılığı kullanan vatandaşlar, 8 Temmuz tarihinde sistem arızası ile karşılaştı. Bayram arefesinde yaşanan Akbank sistem arızası, sosyal medyanın gündemine oturdu. Akbank, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile özür dileyerek konuya açıklık getirdi.

Bankanın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Sistemlerimizde yoğunluk nedeniyle yavaşlama ve aksamalar yaşıyoruz. Tüm birimlerimiz konuyla ilgili çalışmakta olup sürece dair bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz” denildi.

Şube çalışma saatleri ve EFT işlem süresini 15:00′ kadar uzatan Akbank “Şube çalışma saatlerimiz ve EFT işlem süresi saat 15:00’a kadar uzatılmıştır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Yaşadığınız aksaklıktan dolayı özür dileriz” açıklamasında bulundu.

2021’DE YAŞANAN AKSAKLIK

Akbank 6 Temmuz 2021’de yaşanan aksaklık nedeniyle de sosyal medyada gündeme oturmuştu. 2021 yılında Banka yaptığı açıklamada “Bugün bankamız sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber saldırı nedeniyle olduğuna dair kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamızda hiçbir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Problemin giderilmesi için ilgili birimlerimiz çalışmaktadır. Gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz.” ifadelerine yer vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.