AFAD gönüllülüğü için 540 bine yakın müracaat

Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) Lider Yardımcısı Hamza Taşdelen, 2019’da başlatılan ‘Destek AFAD Gönüllülük Projesi’nin sürdüğünü belirterek, “540 binin üzerinde müracaat var. Şu ana kadar 11 bine yakın arkadaşımız ‘destek AFAD gönüllüsü’ olmaya hak kazandı ve kimliklerini aldı” dedi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), muhtemel afet durumunda süratli ve şuurlu müdahale için farklı meslek kümelerinden oluşan çok sayıda gönüllüye eğitim veriyor. Bu kapsamda Tokat’ı ziyaret eden AFAD Lider Yardımcısı Hamza Taşdelen, gönüllülük müracaatları ve eğitimleri hakkında bilgi verdi. Projenin başlatılmasıyla değerli sayıda müracaat geldiğini anlatan Taşdelen, “Destek AFAD Gönüllülük Projesi’ni 2019 yılında başlattık. Şöyle tasarladık. Birinci evvel başvuran arkadaşlarımız sistem içinde çevrim içi olarak eğitimler alacak daha sonra bu eğitimleri başarılı bir halde geçen arkadaşlarımız, AFAD Vilayet müdürlüklerimizde yüz yüze eğitim alarak tamamlayacaklar. Bu formda dayanak AFAD gönüllüsü olmaya hak kazanacaklar. Şu anda bize ulaşan sayılara nazaran 540 binin üzerinde müracaat var. 11 bine yakın arkadaşımız da dayanak AFAD gönüllüsü olmaya hak kazanmış ve kimliklerini almışlardır” diye konuştu.

“HEDEFLERİMİZ DAHA BÜYÜK”

Sistemin sağlıklı çalıştığını anlatan Taşdelen, “Sistem yanlışsız ve hoş çalışan bir sistem. Tabi ki gayelerimiz daha büyük, Türkiye büyük bir coğrafya. Bu coğrafyada hizmet verebilmek için gönüllülerin dayanağını alabilmek kıymetli. Teşvik edebildiğimiz kadar gönüllülerimizi teşvik ederek bir arada olmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra STK’larımızla emsal bir çalışmamız var. Onların da akredite olması için ağır bir uğraşımız kelam konusu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.