ABD heyeti Katar’da Taliban temsilcileriyle bir ortaya geldi

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri ve Hazine bakanlıklarının yanı sıra ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansından (USAID) yetkililerin de bulunduğu West’in başkanlığındaki heyetin 29-30 Haziran’da üst seviye Taliban temsilcileriyle görüştüğü kaydedildi.

“55 MİLYON DOLARLIK İNSANİ YARDIM”

Açıklamada, “ABD heyeti (görüşmede) Afganistan’da son zelzelelerin neden olduğu can kaybı ve hasar için taziyelerini lisana getirdi ve sarsıntıdan etkilenen Afgan halkının barınma ve paklık gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra ülkede devam eden krize karşı insani yardımlar için USAID’den 55 milyon dolarlık yeni yardım da dahil olmak üzere ABD’nin insani takviyesini aktardı.” sözleri kullanıldı.

ABD’nin Ağustos 2021’den bu yana Afganistan’a 774 milyon doların üzerinde insani yardım sağladığı hatırlatılan açıklamada, “Heyet Taliban’ın ABD insani yardımlarının dağıtılmasına artan müdahalesine ait kaygılarını lisana getirdi. Her iki taraf, hizmetlerin sunumunda şeffaflığa ait kaygıları ele alırken, ülke genelinde temel sıhhat hizmetlerine kesintisiz erişimi sürdürmenin kritik kıymeti üzerinde anlaştılar.” tabirlerine yer verildi.

Açıklamada, Taliban idaresinin memleketler arası finans kuruluşlarına olan borçlarının bir kısmını ödemiş olmasının ABD’yi mutlu ettiği aktarıldı.

ABD tarafının Afgan para ünitesinin kullanılabilirliğini artırmaya yönelik adımlar için dayanağını yinelediği söz edilen açıklamada, iki heyetin ABD’nin Afgan halkının faydasına 3,5 milyar dolarlık Afgan Merkez Bankası rezervlerini korumak üzere attığı adımları ve Afgan Merkez Bankasının memleketler arası inanç inşa etmesine yönelik adımları detaylı olarak tartıştığı belirtildi.

Açıklamada, “Taliban’ın Afgan bayan ve kızlarının haklarına yönelik devam eden ve genişleyen kısıtlamalarının” da toplantının ana başlıklarından biri olduğu vurgulandı.

İki tarafın narkotikle uğraş ve afet müdahale hazırlığıyla ilgili ek alışverişlere ilgi duyduğu belirtilen açıklamada, “Taliban, Afganistan topraklarının rastgele biri tarafından rastgele bir ülkeyi tehdit etmek için kullanılmasına müsaade vermeyeceğine dair taahhütlerini yineledi. ABD’li yetkililer, Afganistan’da El Kural, DEAŞ-H ve başka terör örgütlerinin varlığının devam etmesiyle ilgili tasalarını lisana getirdi.” tabirleri yer aldı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.