AB: Türk vatandaşlarına verilen vizelerin oranı sistemli halde artıyor

Avrupa Birliği (AB), Schengen vizesi müracaatlarındaki ret oranlarında görülen artışın dünya genelinde görüldüğünü belirterek, “Bu yalnızca Türkiye’ye mahsus bir durum değildir. Vize ret oranlarındaki artış tüm dünyada gözlenen genel bir eğilimdir.” tabirini kullandı.

AB yetkilileri, AA muhabirinin sorusu üzerine vize ret oranları ve AB ülkelerince verilen Schengen vizeleri hakkında bilgi paylaştı.

AB Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper’in verdiği bilgiye nazaran, Türkiye’deki AB ülkelerinin konsoloslukları dünyada en yüksek vize başvurusu alan konsolosluklar ortasında birinci 3’te yer alıyor.

AB konsoloslukları, Türkiye’de 2019’da 900 bin, 2020’de Çin’den fazla olarak 229 bin, 2021’de 272 bin müracaat aldı. Bu yıl çok daha yüksek sayılara ulaşılması bekleniyor.

Hipper, Kovid19 salgınının dünya genelinde Schengen vizelerine yönelik talepte büyük düşüşlere neden olduğunu hatırlattı.

Buna nazaran, 2019’da 17 milyon olan müracaat sayısı 2021’de 3 milyona indi. Ayrıyeten neredeyse tüm konsolosluklar işçi ezası çekti ve operasyonel kesintilerle karşılaştı.

Salgındaki hafiflemeden sonra şu anda Schengen vizesine talep yine artıyor.

Sözcü Hipper, bunun bazen vize süreçlerine tesir ettiğini belirterek, “Bu yalnızca Türkiye’ye mahsus bir durum değildir.” tabirini kullandı ve şunları aktardı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.