AB ile Azerbaycan ortasında doğalgaz tedariğini artırmak için mutabakat zaptı imzalandı

Avrupa Birliği (AB), Azerbaycan ile 2027 yılına kadar doğalgaz ithalatını iki katına çıkarmak için bir muahede imzaladı.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, “Bugün, bu yeni mutabakat zaptı ile, Rus fosil yakıtlarından uzaklaşma gayretlerimizde kilit bir ortak olan Azerbaycan ile güç iş birliğimizde yeni bir sayfa açıyoruz” dedi.

Bununla brilikte von der Leyen, Azerbaycan’ın AB’ye doğalgaz teslimatını 2021’deki 8,1 milyar metreküpten 2022’de beklenen 12 milyar metreküpe çıkardığını söyledi.

“Hedefimiz birkaç yıl içinde Azerbaycan’dan AB’ye gaz sevkiyatını ikiye katlamak” tabirini kullanan von der Leyen, Azerbaycan’ın AB güç arz güvenliği ve iklim dostu dönüşümünde çok değerli bir ortak olacağını belirtti.

2021 yılında Avrupa ülkelerinin doğalgaz ithalatında Rusya’nın hissesi.

EK YATIRIMLARA MUHTAÇLIK VAR

Diğer taraftan, toplam 1,3 trilyon metreküp kanıtlanmış doğal gaz rezervine sahip Azerbaycan’dan Avrupa’ya gönderilen gazın artırılması için ek yatırımlara gereksinim duyuluyor.

Ek boru çizgisi ve kapasite genişletme yatırımlarının yanı sıra Bakü’nün doğal gaz üretimini de önemli düzeyde yükseltmesi gerekiyor.

Güney Gaz Koridoru kapsamında inşa edilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Sınırı’nın (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP’ın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Bu boru sınırının kapasitesinin iki kat artırılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.